Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) chce s koaličními partnery řešit rozpočtové nároky ministrů. Po pondělním jednání vlády si na tiskové konferenci stěžoval, že byl v klíčových hospodářských otázkách přehlasováván "dvoukoalicí" ČSSD a KDU-ČSL. Týkalo se to navýšení odvodů na zdravotní pojištění nebo růstu výdajů na českou vědu. Podle Babiše šlo o dohodu mezi koaličními partnery ve stylu "ty mi schválíš vědu, já ti schválím státní pojištěnce".

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle Babiše nepodržel ministra financí ani v otázce peněz na budovu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). "Já jsem měl dneska pocit, že jsem byl na vládě zbytečně. Ve všech svých návrzích jsem byl přehlasován, podle úředníků ministerstva je to velice neobvyklé," uvedl.

Babiš dlouhodobě blokoval požadavek NKÚ, aby mohl pro stavbu nového sídla využít ušetřené peníze z předchozích let. Vláda se v pondělí podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) racionálně rozhodla peníze uvolnit. Úřad sídlí řadu let v pronajaté budově a státu se nepodařilo najít jinou vhodnou budovu v majetku státu. Proto se rozhodl postavit nové sídlo. Do opuštěné budovy se podle Bělobrádka může přestěhovat jiný státní úřad.

Také premiér Sobotka kritiku odmítl. "Už i ministerstvo financí tlačí čas, protože probíhají lhůty, ve kterých je třeba předkládat podle rozpočtových pravidel příslušné návrhy zákonů. V situaci, kdy ministerstvo financí nepřipravilo návrh tak, aby s ním mohla vláda souhlasit konsenzuálně, tak musí ve vládě rozhodovat hlasováním většina," řekl premiér. Při jednání podle něj byly různé alternativy a ministři nakonec rozhodli tak, aby zdůraznili rozpočtové priority.

Babiš sám naopak v pondělí chtěl navýšit základní jmění karlovarského hotelu Thermal o 300 milionů korun ze státního rozpočtu, ale bod byl přerušen. Kabinet rozhodl, že stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos. Na vědu pak má jít příští rok o 3,75 miliardy Kč víc. "Na čem jsme se domluvili celá koalice, nejen dvoukoalice, jsou střednědobé rámce," uvedl Babiš.

Ministr financí řekl, že se musí chovat rozpočtově odpovědně. Nemůžeme žít na dluh, dodal. "Bohužel to z mého pohledu nefunguje dobře, domluvili jsme se, že to musíme řešit na koaliční radě," řekl Babiš.

Také Sobotka odmítl, že by s lidovci ČSSD vytvořila dvoukoalici. "Máme snahu, aby všechny tři strany spolupracovaly," řekl Sobotka. Dodal, že odmítá "snahy rozdělovat vládu". Pondělní hlasování hájil i tím, že podle něj bylo potřeba o penězích pro vědu nebo navýšení plateb na zdravotní pojištění rozhodnout do konce června. Rovněž Bělobrádek existenci "dvoukoalice" mezi jeho stranou a ČSSD popřel.

Vztahy v koalici jsou napjaté od minulého týdne, kdy Sněmovna nepodpořila takzvaný protikuřácký zákon. Vládní strany se potom vzájemně vinily z toho, kdo za situaci může. Podle ČSSD a lidovců ANO svým hlasováním porušilo koaliční smlouvu.

Související