Soud v úterý osvobodil bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů, kteří byli obžalováni kvůli stavebním zakázkám ve městě.

Olomoucký okresní soud v kauze rozhodoval potřetí. Předešlé dva rozsudky, jimiž všechny aktéry potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, vždy krajský soud v neveřejném jednání zrušil. Důvodem rozdílných názorů soudů byla novela zákona o veřejných zakázkách, kterou vzal v úterý okresní soud při rozhodování v potaz.

"S ohledem na závazný právní názor odvolacího soudu jiné rozhodnutí než zproštění všech obžalovaných z obou dvou trestných činů pro okresní soud nebylo možné," zdůvodnil v úterý rozhodnutí soudu předseda senátu Petr Sušil. Státní zástupce Jan Beránek, který v úterý pro všechny obžalované znovu navrhl podmíněné tresty, se proti verdiktu odvolal.

Odvolání zvažují i obhájci, kteří chtějí příznivější zdůvodnění zproštění obžaloby, tedy že se nestal žádný skutek. "To znamená, že vůbec nebylo prokázáno, že by můj klient nějaké zhotovitele nechal provést nějaké vícepráce nebo že by věděl o tom, že jsou prováděny," uvedl Lajtochův obhájce Filip Opatřil. Nyní se soud v rozsudku opřel o novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce.

Vleklý případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Okresní soud loni v září všech šest bývalých představitelů Přerova potrestal za pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a za zneužívání pravomoci veřejného činitele, protože podle něj zvýhodnili firmu Přerovská stavební, která obě zakázky vyhrála a podílela se i na dodatečných stavebních pracích. Soudce už dříve poukázal na osobní či obchodní propojení většiny obžalovaných s majiteli společnosti.

Kauzu krajský soud poprvé vrátil okresnímu soudu loni v červnu a poté znovu letos na konci března. Stěžejní roli v rozhodování obou soudů hrála novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit loni v březnu.

Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky. Novela limit zvýšila z 20 na 30 procent. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent, takže novela podle krajského soudu musela být aplikována ve prospěch obžalovaných.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Státní zástupce v úterý u soudu argumentoval tím, že nešlo o klasické vícepráce, se kterými projekt nepočítal, ale spíše o nové práce. "Z dokazování je potvrzeno, že obžalovaní porušili řadu ustanovení zákona o veřejných zakázkách," řekl Beránek, podle nějž bylo obžalovaným prokázáno, že jednali s cílem zadat zakázku a dodatečné práce konkrétním subjektům. "V neposlední řadě u pana obžalovaného (bývalého radního Václava) Zatloukala byl prokázán majetkový prospěch z oné zakázky," dodal.

Bývalí představitelé města byli obviněni v srpnu 2011, případ se poprvé dostal před soud až po třech letech. Lajtoch i jeho kolegové vinu odmítali. Kauza, kterou doprovázel vleklý spor žalobců, je stála politickou kariéru.

Související