Olomoucký vrchní soud odročil případ osmatřicetiletého Petra Kramného podezřelého z vraždy manželky a dcery v Egyptě na středu ráno, kdy vynese rozhodnutí.

Obžaloba žádá zpřísnění trestu o dva roky na 30 let vězení. Poukázala na zavrženíhodnou pohnutku činu obžalovaného i na to, že jeho náprava je podle znalců ztížena.

Kramného obhájkyně požaduje zrušení rozsudku a vrácení případu k jinému senátu krajského soudu, případně zproštění obžaloby. Docílit chce i propuštění Kramného z vazby. Obhajoba se už podruhé snaží znevěrohodnit žalobu, která sice bez přímých svědků a důkazů, ale s pomocí znaleckých posudků tvrdí, že Kramný obě oběti zavraždil v egyptském hotelu elektrickým proudem. A soudkyně dala v minulém procesu žalobě za pravdu.

Ostravský krajský soud Kramnému nepravomocně uložil 28 let, proti tomuto rozsudku se ale odvolal obžalovaný, jeho matka i obžaloba. 

"Neztotožňujeme se s výší uloženého trestu, byť byl trest uložen jako výjimečný. Je třeba ho mít za mírný a neodpovídající charakteru této trestné činnosti a kritériím týkající se osoby obžalovaného. Domáháme se uložení výjimečného trestu na samé horní hranici, a to 30 let," uvedla žalobkyně Večeřová. Pro uložení výjimečného trestu jsou podle ní splněny podmínky, jako je závažnost spáchaného činu i obzvlášť ztížená náprava pachatele.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Žalobkyně poukázala i na to, že se oběti neměly jak bránit, neboť nevěděly, jaký záměr obžalovaný má. "Připravil o život nejen svou manželku, se kterou si chtěl tímto způsobem řešit své manželské problémy, ale i nezletilou dceru, která na jejich problémech neměla žádný podíl. Jde o zavrženíhodnou pohnutku," uvedla.

Je toho názoru, že krajský soud při ukládání trestu nepřihlédl ke znaleckému posudku psycholožky, která zdůrazňovala, že resocializace obžalovaného je možná a nadějná pouze za podmínky, že obžalovaný začne na své osobě pracovat. "U obžalovaného absentuje pocit viny, sebereflexe a lítost nad následky vlastního jednání," dodala Večeřová.

Ne nešťastnou náhodou

Tragédie se odehrála v červenci 2013 na dovolené rodiny v Egyptě. Podle egyptských úřadů šestatřicetiletá žena a osmiletá dívka zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili.

Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil to i revizní znalecký posudek. Podle znalců úraz elektrickým proudem vysvětluje i současnou smrt obětí. Krajský soud vyloučil, že by ženy mohly být zasaženy proudem nešťastnou náhodou.

Související