Novým starostou Prahy 10 ve středu zastupitelé městské části zvolili dosavadního místostarostu Vladimíra Nováka (ČSSD). Novou koalici v Praze 10 zároveň vytvořili ČSSD, TOP 09, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení; mají většinu 22 hlasů ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu.

V bývalé radě vzniklé po volbách na podzim 2014 působil Novák jako místostarosta. Od ledna, kdy rezignovali radní za ANO v čele s tehdejší starostkou Radmilou Kleslovou (ANO), na něj v dosavadním působení rady přešly kompetence starosty.

Místostarosty Prahy 10 byli zvoleni Tomáš Pek a Radek Lojda (oba TOP 09). Pek bude placeným radním. Lojda, který pracuje jako tajemník poslaneckého klubu TOP 09, nebude pro výkon funkce místostarosty uvolněným.

Původní koalice se rozpadla v lednu, kdy z ní odešlo ANO. Městskou část pak vedla zúžená rada složená ze zástupců ČSSD, zelených, nezávislých a radní za ANO, která odmítla rezignovat.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vznik nové koalice, ještě bez ODS, strany avizovaly už na jednání zastupitelstva před měsícem, neměly ale většinu.

Do ledna vládla Praze 10 koalice ANO, ČSSD, zelených a hnutí nezávislých, kteří měli dohromady 19 hlasů. Smluvně přislíbeny měla také tři hlasy ODS, které jí zaručovaly většinu. Jedna zastupitelka zelených ale od voleb z koalice odešla. Podle dřívějšího vyjádření bývalé starostky Kleslové to byl důvod konce původní koalice. Po odchodu ANO zůstala rada pětičlenná, což byl nejnižší zákonem stanovený počet.

Volby v roce 2014 vyhrálo ANO, které získalo devět křesel, po osmi mají opoziční koalice Vlasta a TOP 09. Pět mandátů získala ČSSD, tři ODS a původně také zelení, po dvou komunisté a hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku.

Zároveň ve středu na zastupitelský mandát rezignoval bývalý starosta Milan Richter (ODS). Své místo přenechal náhradníkovi Martinu Hejlovi, který bude radním pro dopravu.

Související