Klíčové audity, bez kterých nelze čerpat peníze z Evropské unie, dokončí ministerstvo financí Andreje Babiše v červnu nebo v červenci. Ve středu to oznámil premiér Bohuslav Sobotka. 

"Zatím žádný audit dokončený nebyl. Ale byli jsme informováni o tom, že jejich příprava by měla vyvrcholit během června a července. V létě by se tak celý proces měl zrychlit," komentoval jednání premiér Sobotka.

Kvůli pomalé přípravě auditů premiér Sobotka Babiše v minulých týdnech veřejně zkritizoval. Svolal kvůli nim schůzku už v polovině května, ministr financí na ni ale nedorazil. Místo toho rozdával koblihy v Karlovarském kraji. Sobotka mu pak napsal "vytýkací" dopis, kde se ho dotazoval, proč ignoruje důležitá ministerská setkání.

Na středeční tiskové konferenci premiér Babiše naopak pochválil, že jeho úředníci po kritice zrychlili práci. Babiš ale se Sobotkovým výkladem nesouhlasí - za případná prodlení podle něj nikdy nemohli jeho lidé, ale například ministerstvo průmyslu a obchodu, školství a pro místní rozvoj.

Svoje výhrady napsal Sobotkovi v dopise a zopakoval je i po středečním jednání. "Zdržení není na naší straně. S audity se čeká na nějaké dokumenty z ministerstev. My máme na účtě 15,7 miliardy a vyzveme ministerstva, aby začala čerpat," uvedl po středečním jednání Babiš. Dopisy, které si oba vládní činitelé v minulých týdnech vyměnili, už prý znovu neřešili.

Sobotka zdůraznil, že dokud nebudou audity hotové, evropské peníze do Česka proudit nemohou. "Momentálně všechny projekty předfinancováváme ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků," dodal Sobotka. Přesto by se podle něj první miliardy z Evropy mělo podařit vyčerpat už letos.

Česko může v příštím programovacím období z Evropy získat až 650 miliard korun. Důležité je ale včas připravit výzvy a projekty, aby se neopakovala situace, kdy republika miliardy vyčerpat nestihla. "Jsem rád, že všichni pochopili, že je to priorita vlády a že ministerstvo financí zareagovaly na otázky, které minule vyvstaly," dodal Sobotka.

Související