Den po svém odvolání z pozice ředitelky Ústavu experimentální medicíny skončila Eva Syková také v Radě vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Na funkci sama rezignovala poté, co jí to dopoledne doporučili nejprve místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a po něm také premiér Bohuslav Sobotka.

Vědkyně současně v rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že zvažuje i vlastní odchod z pozice šéfky Ústavu experimentální medicíny. Ředitel Akademie věd Jiří Drahoš jí sice z funkce včera odvolal, jeho krok ale musí potvrdit rada ústavu.

Už dopoledne poslala médiím několikastránkové vyjádření, ve kterém svoje jednání při klinické léčbě nemoci ALS obhajuje. Tým Sykové podle televizní reportáže nabízel lidem s nevyléčitelnou chorobou ALS účast na experimentální léčbě kmenovými buňkami za úhradu. Přestože ze zákona mají mít pacienti účast v klinické studii zdarma, dostávali nabídku přispět částkou 150 tisíc korun speciálně vytvořené nadaci Buněčná terapie. Podle Drahoše tímto přístupem Syková lidsky selhala a šla za hranice lékařské etiky. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.