Minulý týden neprošel sněmovnou protikuřácký zákon, a to vinou i 15 poslanců ANO, kteří hlasovali proti. Dva dny poté na transparentním účtu hnutí přistálo půl milionu korun od tabákové společnosti, píše deník Právo.

Půl milionu poslala jako dar firma Velta Plus EU, která se podle obchodního rejstříku věnuje i výrobě tabákových produktů a sama se označuje za jednoho z nejvýznamnějších českých velkoobchodů s tabákovými výrobky. Jejím jednatelem je Dang Khoa Vu.

Že by se však poslanci ANO nechali ovlivnit tabákovými lobbisty, hnutí odmítá. Podle mluvčí Lucie Kubovičové karlovarská firma chtěla zřejmě podpořit kandidátku na hejtmanku Janu Vildumetzovou.

Podobně i sama firma popírá, že by půlmilionový dar souvisel s krachem protikuřáckého zákona ve sněmovně. "Pan jednatel se rozhodl podpořit ANO, protože z jeho hlediska mají nejlepší politický program," řekla Právu asistentka jednatele firmy Jana Havlová.

Poslanci ANO minulou středu tvrdili, že na podobě protikuřáckého zákona jim vadily hlavně kuřárny v restauracích, které prošly formou pozměňovacího návrhu opozice. "To nebyl protikuřácký zákon. To byl kuřácký zákon," řekl například poslanec Rostislav Vyzula.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) protikuřácký zákon poté upravil a premiér Bohuslav Sobotka ho chce co nejdříve protlačit sněmovnou. "Nemůžeme to vzdát, není možné ustupovat tabákové lobby," uvedl předseda sociálních demokratů minulou středu.

Související