Důchody by se měly zvyšovat rychleji než nyní. V diskusi na jednání takzvané důchodové komise se na tom ve čtvrtek shodla většina přítomných členů. 

Oficiální doporučení pro vládu ale tentokrát komise nepředá, protože na její zasedání přišlo málo stálých členů, kteří mohou o doporučeních hlasovat. Pro bylo sedm z 13 přítomných členů komise, jenže ke schválení doporučení je třeba alespoň 11 hlasů. 

"Hlasovali jsme o tom, že by důchody měly být valorizovány minimálně o růst cen podle speciálního spotřebitelského koše důchodců a o polovinu růstu průměrné mzdy," řekl po jednání komise její šéf Martin Potůček.

Podle Potůčka růst průměrných mezd od roku 1989 výrazně převyšuje růst průměrného důchodu.

A obecná inflace byla podle něj v posledních 20 letech s výjimkou posledních dvou let nižší, než byl růst cen u speciálního spotřebitelského koše pro důchodce.

"Důchodci tak v posledních dvaceti letech neparticipovali na růstu blahobytu společnosti tak, jak odpovídalo růstu jejich nákladů," řekl Potůček.

Dnes jsou důchody valorizovány o obecnou inflaci a o třetinu růstu průměrné mzdy. Letos tak důchody v průměru rostly o 40 korun měsíčně a vláda proto důchodcům v únoru poslala jako kompenzaci jednorázově 1200 korun.

Vláda zároveň chce mít znovu možnost zvyšovat důchody v podobně mimořádných letech více, než jen o inflaci a třetinu růstu mezd. Poslanci už jí schválili možnost zvyšování až o 2,7 procenta.

Potůček i tak doufá, že se politici návrhů na vyšší valorizaci chopí. Ve čtvrtek pro ni na důchodové komisi hlasoval například i předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru