Organizátoři předváděcích akcí dostali v prvním čtvrtletí od České obchodní inspekce (ČOI) 36 pokut za 4,8 milionu korun. Další desítky správních řízení nyní běží. Loni dostaly tyto firmy ve stejném období pokuty za 16 milionů korun.

Nedostatky inspektoři zjistili v 82 procentech kontrol. Nahlášených předváděček letos ubylo, uvedla v pátek v tiskové zprávě ČOI.

Podle inspekce výsledky provedených kontrol potvrdily, že na trhu stále působí společnosti, které svoje podnikání postavily na klamání seniorů a porušování zákonů.

"Nové praktiky poškozování spotřebitelů souvisejí převážně s obcházením zákazu přijímat platby za nabízené zboží nebo služby před uplynutím lhůty sedmi dnů od uzavření smlouvy," uvedl ústřední ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokutu, dva miliony korun, dostala společnost Astena group za porušení zákazu používání nekalých obchodních praktik.

ČOI na začátku roku provedla celkem 113 kontrol souvisejících s organizovanými akcemi a přijala 218 oznámení o konání téměř 6000 předváděcích prodejních akcí, o tisíc meziročně méně. Podle inspekce je vysoké procento těchto oznámení od společností, s jejichž působením na trhu nejsou žádné zásadnější problémy.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Použití některé z forem nekalých obchodních praktik zjistila inspekce ve 32 případech. V jednom případě šlo o použití agresivní obchodní praktiky, a to vytváření dojmu, že spotřebitel vyhrál nebo vyhraje, pokud bude jednat určitým způsobem.

"V tomto případě měly být výhrou, podmíněnou nákupem nabízených výrobků, platební poukázky v hodnotě kolem 100 000 Kč, které však žádný spotřebitel nezískal," dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Za celý loňský rok dostali organizátoři předváděcích akcí od ČOI 258 pokut za 29,6 milionu korun. Nedostatky inspekce zjistila v 81 procentech z 420 kontrol. Šlo téměř o stejná čísla jako v roce 2014.

Související