Český turistický autobus, který se vracel ze Španělska, zasáhly v sobotu večer na jihu Francie dva výstřely. Střepy skla poranily šest osob, uvedl francouzský zpravodajský web FranceBleu

"V autobuse byli lidé z celých Čech i Moravy. Stalo se to ve Francii v cca 22:30 večer pod Lyonem u města Montélimar," potvrdil Roman Prach za cestovní kancelář Inex, která měla v autobuse své klienty.

Podle Pracha vše probíhalo velice rychle, autobus dojel na nejbližší odpočívadlo, kam dorazily policejní vozy i sanitky. "Klienti nebyli nikterak ohroženi a řidiči měli vozidlo plně pod kontrolu," sdělil HN.

První skupina, která čítala 35 osob, odjela během půl hodiny náhradním spojem, zbytek cestujících odvezl druhý autobus po několika hodinách. "V současné době už jsou v pořádku v Česku," dodal Prach.

Ve vozidle cestovali také žáci základní školy ve Stodu na Plzeňsku. Podle starosty města Jiřího Vlka již děti i jejich doprovod v pořádku dorazily domů. Žáci nebyli mezi šesti osobami, kterou při incidentu poranily střepy z rozbitých oken vozidla. Podle něho bylo v autobuse zhruba 30 žáků z obce.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Prokurátor z oblasti incidentu Alex Perrin upřesnil, že zasaženo bylo čelní i zadní okno autobusu. "První výstřel rozbil přední sklo, pak druhý výstřel rozbil po několika vteřinách zadní sklo vozidla," řekl novinářům Perrin. Hledaný útočník podle něj střílel z lovecké pušky.

Perrin nevěří, že by si střelec úmyslně vybral konkrétní český autobus. "Není důvod si myslet, že tento autobus byl větším terčem než nějaký jiný," řekl podle agentury AFP prokurátor města Valence.

Podle mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Ireny Valentové jelo v autobuse 73 osob - tři řidiči a 70 cestujících, z toho 42 školáků, kteří se vraceli z exkurze.

Zranění byli okamžitě hospitalizováni v nemocnicích ve městech Montélimar a Valence. Pěti pasažérům způsobil střelec povrchové rány, 54letá žena utrpěla vážné zranění oka. "Nikdo není v ohrožení života," uvedla Valentová. Čtyři zranění se už z nemocnice vrátili do Česka, jeden má být propuštěn během odpoledne. "V nemocnici zůstává žena, které střep poranil oko. Řeší se, zda bude léčena dále ve Francii, nebo bude převezena do ČR," doplňuje mluvčí ministerstva.

Nešlo o terorismus, věří ministerstvo

K poškozenému dvoupatrového autobusu, který po incidentu sjel na dálniční odpočívadlo Saulce, rychle dorazili záchranáři a policie. Ostatní účastníci zájezdu byli podle Valentové brzy ráno dvěma náhradními autobusy převezeni do Česka.

Podle prvních poznatků neznámý pachatel střílel z přemostění dálnice A7, po které vůz jel. Později deník FranceBleu upřesnil, že se útočník nacházel spíše na svahu u dálnice. K útoku došlo zhruba 30 kilometrů od Valence. Důvod incidentu, ke kterému došlo okolo půl jedenácté večer, je nejasný.

"Dle našich informací se nejedná o žádný teroristický čin, který by byl namířen proti českým občanům. Šetří to francouzská policie a my musíme počkat na výsledek,“ zdůrazňuje ale Valentová. V minulosti francouzská policie řešila několik případů, kdy neznámí pachatelé házeli z dálničních mostů na auta kameny.

Související