Němečtí poslanci s tureckými kořeny, kteří v parlamentu minulý týden hlasovali pro schválení rezoluce o genocidě Arménů během první světové války, by si měli nechat udělat krevní testy, aby se zjistilo, zda jsou vůbec Turci. V Istanbulu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Německá vláda jeho výpady odmítla, informovala v pondělí agentura DPA.

"Někteří z nich říkají, že jsou Turci," řekl Erdogan. "Co je to prosím vás za Turky," dodal s tím, že by si poslanci měli nechat udělat krevní testy. Ostře zaútočil prezident také na Německo, které je podle něj "tou poslední zemí, která by měla hlasovat o takzvané genocidě". Nejprve by se měl Berlín zodpovídat z likvidace více než sta tisíc příslušníků kmene Hererů na území dnešní Namibie během své koloniální vlády, řekl Erdogan.

Výpad proti německým poslancům tureckého původu přišel poté, co německý parlament ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Německo v textu rovněž uznává, že jako spojenec Osmanské říše o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim. Ankara rezoluci ostře kritizovala a okamžitě odvolala z Berlína svého velvyslance.

Jedním z hlavních iniciátorů rezoluce byl předseda strany Zelených Cem Özdemir, jehož rodiče se do Německa přestěhovali v 60. letech právě z Turecka. Erdogana v pondělí označil za "mudrlanta".

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Německá vláda Erdoganova slova odsoudila. "Spolkový sněm učinil suverénní rozhodnutí," uvedl mluvčí vlády kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

Za "nechutná" prezidentova slova označili v pondělí zástupci turecké obce v Německu. Samo přijetí rezoluce o genocidě ale obec minulý týden kritizovala jako "politickou show", která zbytečně naruší vztahy mezi oběma zeměmi.

Erdogan německé poslance tureckého původu napadl již v sobotu. "Nemají s turectvím nic společného. Jejich krev je zkažená," řekl s tím, že je beztak známo, že jsou "prodlouženou rukou" zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kterou za teroristickou organizaci považuje nejen Turecko, ale i Evropská unie a USA.