Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal zákon o přísnější regulaci hazardu. Ministerstvo financí tak získá právo nařídit blokování vybraných webových stránek. Kritici se obávají, že to povede k cenzuře internetu a že blokování bude možné obcházet. Mírně se také změní zdanění hazardu. 

Ministr financí Andrej Babiš tyto obavy označil za liché. Jeho úřad má podle něj novou pravomoc využít jen k tomu, aby poskytovatelům internetového připojení nařídil blokování stránek s nepovoleným hazardem.

Poskytovatelé se tomu bránili poukazem na to, že blokování bude finančně náročné a promítne se do cen.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Technická zařízení, tedy automaty, budou nově podléhat sazbě 35 procent. Na ostatní druhy se bude nadále vztahovat sazba 23 procent. 

Úprava zdanění nicméně příliš nemění stav platný od letošního ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Vláda původně navrhovala tři daňové sazby na hazard, její plány ale zmařila sněmovna. Ministerstvo financí neuspělo u poslanců s námitkou, že jejich verze připraví stát ročně o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun.

Provozovatelé automatů a videoloterijních terminálů považují zákon za špatný, naopak podle zástupců kurzového sázení zařazuje Českou republiku do civilizované Evropy.

Nová úprava má spolu se zákonem o regulaci hazardu nahradit dosavadní loterijní zákon z roku 1990 a v účinnost má vstoupit od příštího roku.

Související