ČSSD zatím nemusí platit advokátovi Zdeňku Altnerovi téměř 338 milionů korun za zastupování ve sporu o Lidový dům. Nejvyšší soud vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí. Řekl to mediální zástupce právníků strany Jiří Chvojka.

Nejvyšší soud se tak nejprve bude muset vypořádat s dovoláním ČSSD, které proti pravomocnému rozsudku podala.

"Soud vyhověl naší žádosti a odklad vykonatelnosti určil do doby, než rozhodne o dovolání. Samozřejmě to je pro nás dobrá zpráva, ale je to jen jeden z kroků. Budeme čekat na to, jak se soud vypořádá s naším dovoláním a jak rozhodne," řekl Chvojka. Advokáti ČSSD však věří, že se podaří obhájit, že dluh proti Altnerovi nikdy nevznikl, dodal.

"Nejvyšší soud rozhodl: Neplaťte závazky ze smluv. Ani když jsou soudem pravomocně přisouzené. Můžete si způsobit 'vážnou újmu'," uvedl Altner pro iDNES.cz. 

Jeho právní zástupce Václav Veselý řekl, že by rozhodnutí nemělo mít žádný vliv na celkový verdikt Nejvyššího soudu. Exekuční řízení, o jehož nařízení na sociální demokracii Altner usiloval, nyní není podle Veselého aktuální.

Vykonatelnost rozhodnutí je hlavní podmínkou pro vedení exekučního řízení proti ČSSD, o jehož zahájení Altner usiloval. "V tuto chvíli se všechny kroky zastavují a přerušují, než rozhodne Nejvyšší soud, což je pro nás komfortnější situace," uvedl Chvojka. Nejvyšší soud prý pouze konstatoval, že ČSSD by mohla vzniknout vážná újma. Zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá rozhodnutí.

Rozhodnutí pražského městského soudu bylo dosud pravomocné a vykonatelné, ale sociální demokracie odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili. Celkem jim zatím zaslala zhruba 9,5 milionu korun.

Bývalý advokát Altner na konci března vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5 734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun. Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud jim vyhověl, dovoláním se teprve bude zabývat.

Související