Všechny koaliční strany označily školství za prioritu. Chtějí proto zvednout učitelům platy, na částce se však teprve domluví. "Koaliční strany podpořily požadavek na růst ohodnocení tak, aby se učitelé minimálně začali přibližovat ostatním profesím," uvedla mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Konkrétní procenta chce vláda řešit v červnu.

V návrhu rozpočtu se původně peníze navíc na učitelské platy neobjevily, ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) přitom požadovala minimálně desetiprocentní nárůst.

Minulý týden ve čtvrtek ale na jednání s odbory růst platů podpořili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš je přesvědčen, že by vláda měla více podpořit profese, jejichž průměrné platy patří k nejnižším. Vedle učitelů podle něj jde ještě o pracovníky finanční správy.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pro ministryni Valachovou je ve hře také varianta s pětiprocentním růstem pro rok 2017 s perspektivou dalšího růstu v letech 2018 a 2019. Pak by byl v lednu 2019 průměrný plat učitele 32 000 korun hrubého měsíčně, uvedla.

Vláda má ve středu na programu ještě mimo jiné návrh novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu, návrh novely zákonů o obcích, krajích a o hlavním městě či návrh novely zákona o státní sociální podpoře.

Projednávat by měla také například zprávu o situaci národnostních menšin či dopad zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi za letošní první čtvrtletí.

Související