Češi v loňském roce prosázeli 152,2 miliardy korun, meziročně o 10,2 procenta více. Výhry se meziročně zvýšily o 14,1 procenta na 121,8 miliardy korun. Příjmy ze hry legálních provozovatelů loterií a jiných podobných her tak činily 30,4 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo o miliardu korun více. V tiskové zprávě o tom ve středu informovalo ministerstvo financí.

Zeman podepsal regulaci hazardu. Změní se sazba daně u automatů a ministerstvo bude smět blokovat weby - čtěte ZDE

Objem finančních prostředků vložených do hry se zvýšil navzdory tomu, že od roku 2014 ministerstvo financí z moci úřední zrušilo 17 247 herních zařízení.

Inkaso odvodu z loterií a jiných podobných her za loňský rok činilo 8,1 miliardy korun. "Proti roku 2014 se jedná o nárůst téměř o čtvrt miliardy korun," doplnil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Podobně jako v roce 2014 výrazně vzrostl objem vsazených částek v oblasti okamžitých loterií a internetových kurzových sázek. Jejich podíl se každý rok zvyšuje a z hlediska prostředků vsazených do hry dosahuje zhruba čtvrtiny celého trhu.

Zvýšení objemu vsazených prostředků bylo patrné rovněž u kostek a karetních turnajů v kasinu. "Považuji za úspěch, že nárůst těchto her nastal na úkor videoloterních terminálů, a objem vsazených prostředků se tak přesouvá do méně škodlivých her," dodal Závodský. U interaktivních videoloterních terminálů hodnoty vložených částek meziročně poklesly o 16,5 procenta a hodnoty vyplacených výher se snížily o 19,4 procenta. Celkově tak sázející na videoloterních terminálech meziročně prohráli zhruba o tři miliardy korun méně.