Někdejší předseda Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Ján Štuller se má stát vládním zmocněncem pro jadernou energetiku. Do funkce jej podle serveru HlídacíPes.org navrhl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na základě výběrového řízení, do něhož se přihlásilo pět zájemců. Návrh ještě musí potvrdit kabinet. Zmocněnec má koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v Česku.

Sněmovna schválila atomový zákon. Kdo dělá v jaderných elektrárnách "citlivé činnosti", bude muset mít prověrku - čtěte ZDE

Loni vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Zbývá však dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby, s čímž by měl mimo jiné pomoci zmocněnec i nově vzniklý výbor pro jadernou energetiku.

Nominaci uvítala předsedkyně SÚJB Dana Drábová, která v roce 1999 vystřídala právě Štullera v čele úřadu. "Pan Štuller je vynikající pracovník a bude nám velmi chybět. Na post zmocněnce je to ale výborná volba," řekla serveru.

Související