Na Šlachtovo oznámení, že chce odejít z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, již reagovali vrcholoví politici. Podle vicepremiéra Andreje Babiše ministr vnitra Milan Chovanec pokusem o tajnou a narychlo plánovanou reorganizaci elitních policejních jednotek vyvolal dosud nejzávažnější vládní krizi.

"Je to zatím nejvážnější krize. Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě."

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek pak označil situaci za nepříjemnou a chce vyčkat na koaliční jednání. "Jsem z toho smutný a šokovaný a musím říct i naštvaný. Tohle jsou policisté, o které nemáme přicházet. Pokud nevidí svou roli u policie, je něco špatně a něco by se tu mělo stát," uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

K situaci se po dlouhém mlčení vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. Související výroky pánů Pelikána a Babiše na adresu vedení policie označil za hrubý útok na její nezávislost.

Šlachta se změnami nesouhlasí

"Robert Šlachta oznámil vedení policie, že s připravenými změnami nesouhlasí, nemůže se na nich podílet, a proto v následujících dnech doručí policejnímu prezidentovi svou žádost o uvolnění ze služebního poměru," napsal mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.

Spolu se Šlachtou chtějí rezignovat i jeho náměstek Stanislav Růžička a několik dalších šéfů odborů a krajských expozitur. Pokud by žádost podali k 1. červenci, mají ale ještě manévrovací prostor. Podle zákona by ji ještě mohli kdykoliv do konce června stáhnout.

"Neslyšeli jsme jediný důvod, proč by reorganizace policie měla projít tak, jak je připravovaná. Nikdo to s námi neprojednal. Mrzí mě to, ale nemám další důvod ve vedení zůstávat," řekl Šlachta. 

Náhlý odchod ze služby důstojníci oznámili po čtvrteční schůzce na policejním prezidiu, kterou vedl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube a pozval na ni nejen šéfy celostátních útvarů, ale i jejich blízké podřízené. Společně řešili plán na vytvoření Národní centrály boje proti organizovanému zločinu - nové centrální jednotky, která celostátní útvary sloučí pod společného ředitele. Útvar má vzniknout narychlo od 1. července a Šlachta s ním nesouhlasí.

V minulých dnech se spekulovalo o tom, že to je záměrný plán policejních špiček na Šlachtovo odstavení.

Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, řekl, že ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild nebude reagovat stejně jako Robert Šlachta. Ze své pozice odejít nehodlá: "Pan ředitel se odejít do civilu nechystá a průběh dnešního jednání nebude komentovat."

Snad to některé lidi probudí

Ze Šlachtova plánovaného odchodu nejsou nadšení státní zástupci, kteří v minulých dnech proti navrhovaným změnám u policie důrazně protestovali. "Všichni nyní vidí, kteří lidé tam zůstávají. Každý si může udělat obrázek sám a snad to některé lidi probudí," řekl Ištvan. Vzkázal také, že mnozí novináři mohou začít slavit, protože se o Šlachtův odchod léta zasazovali.

Policejní prezident Tomáš Tuhý v České televizi uvedl, že i ve čtvrtek Robertu Šlachtovi nabídl, aby byl součástí managementu nově vznikajícího útvaru. "Mrzí mě to, protože s panem Šlachtou jsme ušli kus cesty. Jeho lidé odváděli dobrou práci," řekl.

Ištvanova kolegyně z pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová uvedla pro Lidové noviny: "Považuji to za logické vyústění nestandardního postupu, kterým bylo zasaženo do organizace hlavních dvou útvarů, které řeší nejzávažnější kriminální případy. Bylo zasaženo silově. Tento krok nemůže mít žádnou legitimitu a důvěru policistů."

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat dva elitní útvary - ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Šlachta už ve středu po oficiálním oznámení plánu řekl, že je znepokojen tím, že ho vedení policie o reorganizaci předem neinformovalo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman napsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž píše o obavách ze snížení kvality policejní práce či vzniku velké policejní složky, která se bude jen těžko řídit.

Kvůli reorganizaci sboru se na žádost vládního hnutí ANO uskuteční příští středu dohodovací řízení. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jde o účelový nátlak. Reorganizaci hájí a tvrdí, že je připravena profesionálně.