Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolá na úterý kvůli reorganizaci policie Bezpečnostní radu státu. Policejní prezident a ministr vnitra na její schůzi seznámí členy rady s chystanými změnami ve struktuře policie.

Předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš už dříve uvedl, že se schůze bezpečnostní rady její členové z hnutí nezúčastní.

Ke schůzce rady vyzvalo kvůli sporu o své reorganizaci vedení policie. Jako vhodnější řešení než koaliční dohodovací řízení navrhovali setkání bezpečnostní rady i čelní představitelé vládních lidovců.

Sobotka se večer sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Po debatě opět zkritizoval svého koaličního partnera ANO, které proti změně policejní struktury ostře vystoupilo. "Hysterie, která kolem toho byla v uplynulých hodinách vyvolána, se podle mého názoru zcela míjí s realitou těchto organizačních změn. Útoky ANO na nezávislost policie pokládám za neadekvátní a zcela účelové, působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO," napsal v SMS zprávě. Tyto politické aktivity koaličního partnera podle něj poškozují nejen policii, ale i fungovaní vládní koalice.

Kvůli tzv. reorganizaci kriminální policie v pátek rezignoval šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Vadí mu plán policie vytvořit Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu. Pod tu bude spadat i Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje, zda za reorganizací policie není plán na Šlachtovo odstranění. Ve funkci Šlachta skončí k 30. červnu, o den později by měly být spuštěny změny uvnitř policie.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Reorganizace je důvod mého odchodu. Nemínil jsem odejít od policie," uvedl Šlachta. Změny ve struktuře elitních útvarů jsou podle něj neodvratné, protože policejní prezident Tomáš Tuhý už mu sdělil, že jiná možnost není. Šlachta také podle České televize řekl, že nyní jako řadový občan nemá důvěru ve vedení policie.

Později uvedl, že by mohl vzít svou výpověď zpět, pokud bude zastaveno slučování útvarů. "Myslím, že by se o reorganizaci měla vést věcná debata – a aby vedení policie své záměry vysvětlilo lidem, kteří u dotčených útvarů slouží," uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Šlachta.

Podle šéfa protikorupční policie Jaroslava Vilda však v případě reorganizace nešlo o žádný "rychlý" krok. O plánech se prý od svých nadřízených dozvěděl už před několika týdny.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že pokud se reorganizace policie nedotkne živých kauz, nemá jediný důvod ji nepodepsat. A podle v pátek vydané pětistránkové analýzy reforma nemá mít na živé kauzy vliv.

Záměr reformy narazil na razantní nesouhlas druhé největší koaliční strany ANO, ministr vnitra Chovanec však trvá na tom, že provedení reorganizace je plně v kompetenci policie. Chovanec novinářům řekl, že se s analýzou chystané policejní reorganizace zatím podrobně neseznámil. Tvrdí, že o plánu olomouckých žalobců začít prověřovat reorganizaci policie věděl od šéfa policie Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho, kteří mu předali služební záznamy o telefonátech žalobců.

"Služební záznamy obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodovaní obou generálů ve věci připravované reorganizace," uvedl Chovanec.

Ivo Ištvan v DVTV: V policii vzniká mocenské centrum, v novém útvaru hrozí úniky informací

V policii vzniká mocenské centrum, v novém útvaru hrozí úniky informací, říká vrchní žalobce Ištvan

Podle olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana jsou Chovancovy "obavy a spekulace zcela liché. S oběma pány (Tuhým a Laubem) byl telefonicky dohodnut termín a čas podání vysvětlení, neboť jde o pracovně vytížené osoby a takové procesní úkony je třeba vždy dopředu naplánovat," napsal Ištvan.

Prošetřování ze strany státního zastupitelství v Olomouci však Tuhý považuje za "zasahování do fungování policie". "Vylučujeme, že by cílem reorganizace bylo odstranit někoho z funkce. Všichni manažeři byli informováni, že mají své místo jisté," dodal policejní prezident.

Právě proto požádal ministra Chovance, aby se situací zabývala Bezpečnostní rada státu. Do té doby policejní prezidium nebude dění komentovat, řekl Tuhý na tiskové konferenci, kde odmítl odpovědět na jakékoliv otázky novinářů a kterou po pár minutách ukončil. Pouze rychle řekl, že "v žádném případě" nehodlá rezignovat.

"Policii má řídit policejní prezident, státní zastupitelství nejvyšší státní zástupce. Obě tyto složky výkonné moci musí spolupracovat v zájmu boje proti kriminalitě, v zájmu dobrého fungování státu," uvedl ještě během dne Sobotka.

Reorganizaci policie považuje za odbornou záležitost, která je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra. "Odmítám snahy ANO politizovat a destabilizovat práci policie a zcela nepřijatelně zasahovat politicky do jejich vnitřních záležitostí. Chování ANO je v rozporu s respektováním principu nezávislosti policie, zákonnosti a demokratické dělby moci," dodal Sobotka.

Babiš se ohradil proti slovům, že chce ANO kauzu politizovat. V dopise premiérovi tvrdí, že Sobotka byl stejně jako další politici obelhán ujišťováním, že je reforma připravená a že neohrozí vyšetřování. "Žádáme vás, abyste neprodleně ujistil veřejnost, že zmiňovaná 'reorganizace' k 1. červenci neproběhne vůbec," dodal Babiš. "Je to zatím nejvážnější krize. Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii," míní také vicepremiér a šéf ANO.

V reakci na dopis však Sobotka prohlásil, že vláda nemůže fungovat na základě ultimát. "Jednotliví ministři by si neměli zasahovat do kompetencí, ministr financí by neměl takovými výroky zasahovat do kompetencí policejního prezidenta," zdůraznil Sobotka.

Miloš Zeman novinářům řekl, že se v souvislosti s chystanou reorganizací policejních útvarů nechce vměšovat do hádek mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a vicepremiérem Andrejem Babišem.

Podezření: Jde o to, "elegantně" se zbavit šéfa a získat cenné informace

Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci prověřují, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Tyto informace získali vyšetřovatelé ve dvou případech, kterými se zabývají. Již na příští týden si proto zvou k výslechu i lidi z policejního prezidia.

"Nejzávažnější je skutečnost, že ze dvou našich trestních věcí vyplývá podezření, že už zhruba tři roky zpátky bylo plánováno sloučení ÚOOZ s jiným útvarem policie s celorepublikovou působností. Cílem bylo elegantně se zbavit plukovníka Šlachty," řekl náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

V dalším případu se navíc podle Komára objevuje podezření, že důvodem plánů na odstavení Šlachty je snaha dosáhnout na informace ze živých kauz. "Tyto informace ze strany ředitele ÚOOZ dosud poskytovány nebyly," podotkl. Kdo o tom mluvil, žalobce nechtěl konkretizovat. 

Komár potvrdil, že to začnou prověřovat. "Budeme se tím zabývat. V rámci prověřování se na to bude konkrétních osob ptát, už na příští týden máme naplánované výslechy osob z policejního prezidia," doplnil Komár.

 

Výběr událostí kolem chystané reorganizace policejních útvarů:

6. června - Server Lidovky.cz napsal, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v dopise premiérovi a dalším členům vlády kritizuje případné sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru policie. Podle Zemana by to mohlo ohrozit vyšetřování složitých kauz. Policie plán na sloučení nepotvrdila.

8. června - Policejní prezident Tomáš Tuhý oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat dva elitní policejní útvary - Útvar proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Organizační struktury nového útvaru chce policie připravovat od července.

- Hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie o dohodovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli zúčastnit i státní zástupci. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s plánem na reorganizaci nesouhlasí a uvažuje o rezignaci. Na jednání předsedů koaličních stran nebyl požadavek ANO na stažení plánu vyslyšen, řekl vicepremiér Andrej Babiš.

- Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že reorganizace je připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem.

- Šéf ÚOOZ Robert Šlachta řekl, že je znepokojen, že ho vedení policie neinformovalo o reorganizaci a že nevylučuje odchod ze služby.

9. června - Ministr Chovanec řekl, že pokud se reorganizace policie nedotkne živých kauz, nemá jediný důvod ji nepodepsat. Ministr se chce rozhodnout dle výsledků analýzy, která má na tuto otázku odpovědět. Hnutí ANO podle něj změny zpolitizovalo.

- Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra. Jde podle něj o odbornou záležitost, do které politici nemají vstupovat. Sobotka také řekl, že svolává na 15. června dohodovací schůzku.

- Šéf žalobců Zeman se sešel s premiérem Sobotkou a ministrem Chovancem. Schůzka jeho obavy ze snížení kvality práce policie nerozptýlila.

- Na policejním prezidiu se konala schůzka k reorganizaci, které se zúčastnili i šéfové ÚOOZ Šlachta a ÚOKFK Jaroslav Vild. Šlachta později oznámil, že s reorganizací nesouhlasí a že on i další členové vedení ÚOOZ požádají o odchod do civilu.

- Šlachtův krok vyostřil spory ve vládě. Vicepremiér Babiš obvinil Chovance z destabilizace policie, ministr vnitra zase Babiše z dezinformační kampaně. Babiš také řekl, že hnutí ANO zváží setrvání ve vládě. "Je to zatím nejvážnější krize. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády," řekl serveru Aktuálně.cz.

10. června - Radiožurnál s odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek uvedl, že chystané sloučení útvarů nebude mít podle výsledků analýzy vliv na vyšetřování živých kauz.

- Ředitel ÚOOZ Šlachta rezignoval na svou funkci.

- Žalobci z olomouckého zastupitelství začali prověřovat reorganizaci policie.

V policii vzniká mocenské centrum, v novém útvaru hrozí úniky informací, říká vrchní žalobce Ištvan