Koaliční hnutí ANO bude požadovat rezignaci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), pokud ministr podepíše reorganizaci policie ještě před středečním dohodovacím řízením koalice. Na tiskové konferenci to v neděli řekl předseda hnutí Andrej Babiš v reakci na Chovancovo prohlášení, že pod navrhované změny u policie připojí svůj podpis po úterní Bezpečnostní radě státu.

"Pokud to udělá, budeme požadovat, aby odstoupil," konstatoval vicepremiér s tím, že takový krok by zásadně ovlivnil vztahy v koalici. Babiš by ho vnímal jako porušení koaliční dohody. K tomu, jak by ANO případně postupovalo dál, se zatím vyjádřit nechtěl. "Nechci spekulovat. Já to dneska nevím, jak budeme reagovat," dodal.

Chovanec podle Babiše nemá zájem na tom, aby se situace v koalici zklidnila. "Vystoupení pana Chovance bylo brutální, samé útoky, samé lži," komentoval nedělní účast ministra vnitra v televizních Otázkách Václava Moravce, kde Chovanec mimo jiné připomněl některé kauzy související s Babišovým podnikáním. Babiš se debaty odmítl zúčastnit.

Hnutí ANO však koalici opustit nechce, uvedl v neděli před konferencí k elektronické evidenci tržeb v tržnici SAPA Babiš. Podle něj jen chce, aby koaliční partneři uznali argumenty hnutí, že změny v policii nejsou připravené a že by měl policejní prezident Tomáš Tuhý rezignovat.

"Znovu opakuji, že nechceme odcházet z koalice. Chceme, aby naši koaliční partneři uznali naše argumenty, že to není připravené, že je to šaškárna, že pan policejní prezident by měl na základě těchto kroků rezignovat," uvedl Babiš.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce podle svého nedělního vyjádření podepsat reorganizaci policie už po úterní Bezpečnostní radě státu. Zatím prý neslyšel jediný důvod, proč by ji podepsat neměl. Šlachta podle něj rezignoval, protože podlehl "drbům".

Babiš chce ještě v neděli napsat premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, aby na úterní jednání Bezpečnostní rady státu pozval i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, odstupujícího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu nebo ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

"Sice jsem řekl, že tam (na Bezpečnostní radu státu) nepůjdu, ale napíši teď panu premiérovi, aby na radu pozval vrchního státního zástupce Zemana, pana Šlachtu, pana Vilda (šéfa protikorupční policie), pana Tuhého, pana Laubeho (náměstka policejního prezidenta) a pana Pelikána. A pokud pan premiér říká, že chce vést odbornou debatu, tak to jsou tito lidé, kteří mají vést tu debatu," uvedl Babiš.

Současná vláda podle ministra financí je úspěšná, ale její reputaci kazí někteří kolegové, jmenovitě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "A doufám, že pan premiér nakonec podpoří ten názor, že ta reorganizace není připravená, že se to odloží. A pokud 20 elitních důstojníků chce odejít, tak je to konec boje proti korupci v naší zemi," uvedl vicepremiér.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spor o reorganizaci policie vypukl minulý týden poté, co policejní prezident představil návrh na sloučení dvou celostátních policejních útvarů. S tím nesouhlasil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Šlachta a rezignoval na svou funkci. Proti reorganizaci se postavila i část státních žalobců, ministr spravedlnosti a hnutí ANO. Chovanec naopak stojí za policejním prezidentem. Kauza tak vyvolala koaliční krizi. Bezpečnostní radu svolal Sobotka na úterý.

Milan Chovanec se zřejmě ještě před úterním jednáním Bezpečnostní rady státu setká s důstojníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Sedmnáct vedoucích odborů a expozitur útvaru v dopise Chovance vyzvalo, aby reorganizaci policie pozastavil.

Související