Pražští radní v úterý schválili znění memoranda, na jehož základě metropole zapůjčí Slovanskou epopej Alfonse Muchy do Číny. Výstava v Číně bude následovat po japonském turné a uskuteční se od poloviny roku 2017 do poloviny roku 2018. Čínská strana za zápůjčku zaplatí 2,7 milionu korun. Zároveň se zaváže k úhradě nákladů spojených s přesunem a balením pláten a s jejich pojištěním. Vyplývá to z návrhu memoranda.

Čína zaplatí za zápůjčku Muchovy epopeje 2,7 milionu korun. V Praze bude dílo k vidění do konce roku - čtěte ZDE

V Praze bude legendární Muchovo dílo k vidění do konce letošního roku. Po výstavě v Japonsku a Číně by se mohl cyklus pláten přemístit na výstavy v Jižní Koreji a v USA.
Kdy se Slovanská epopej vrátí do Česka, zatím není jasné.

Kromě dvacítky velkoplošných pláten, která jsou nyní vystavena ve Veletržním paláci v Praze, pojede na turné další zhruba třicítka Muchových děl ze sbírky Galerie hlavního města Prahy i z dalších veřejných a soukromých sbírek, píše se v materiálech určených pražským radním. Příbuzný malíře John Mucha s plánovaným turné nesouhlasí a podal kvůli tomu na Prahu žalobu.

Pražští radní v úterý jednali také o dalším umístění díla. Rozhodnutí by mělo padnout do konce roku 2017, řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). 

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek. Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na tamním zámku.

Legendární cyklus pláten věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň. To se ale nestalo, plátna jsou v Národní galerii vystavena provizorně. 

Podle Wolfa jsou dvě možnosti, mezi kterými se město rozhoduje. První možností je najít dům ve vlastnictví hlavního města, kam by byla velká plátna umístěna.

Druhou pak je výstavba nové budovy. "V minulosti vznikl projekt stavby na Výstavišti, který jsem si nechal vyndat z archivu. Projekt vypadá zajímavě, samozřejmě by ale musel projít úpravami," řekl Wolf. Návrh umístit epopej na Výstaviště se zrodil v roce 2001, návrh stavby, které se přezdívalo krabička od sirek, pak vznikl o čtyři roky později.

Související