Robert Šlachta, který na konci minulého týdne oznámil, že po pětadvaceti letech končí kvůli náhlé a rychlé reorganizaci policie, uvažuje, že od policie nakonec neodejde.

"Vzhledem k aktuálnímu vývoji zvážím své další kroky. Potřebuji ale více informací ohledně toho sloučení a posunu na srpen. Pak se úplně rozhodnu," řekl Šlachta s tím, že si vše musí ještě rozmyslet.

Chovanec odložil podpis policejní reformy - čtěte ZDE

V úterý večer ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ustoupil koaličním partnerům, kteří ho za změny v policii kritizují a mluví o unáhlené a nepromyšlené reorganizaci. Reorganizaci odložil o měsíc na začátek srpna.

"Pokud zůstane ta reorganizace v tom stavu, v jakém nám byla ve čtvrtek představena, u policie nadobro končím," uzavřel Šlachta. Další vývoj nechtěl předjímat.

Už minulý týden Šlachta naznačoval, že pokud ministr vnitra a policejní prezidium posunou plánované sloučení Šlachtova protimafiánského a protikorupčního útvaru pod Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, svůj odchod si možná rozmyslí.

S jeho případným návratem to ale není jednoduché. Musí souhlasit i policejní prezident Tomáš Tuhý. To proto, že Šlachta oznámil odchod už ke konci června a nenechal si tak prostor dvou měsíců, během nichž by mohl rozhodnutí vzít zpět.

Zda by Tuhý po vyhrocených vyjádřeních v posledních dnech Šlachtovi podepsal návrat, nyní není jasné. Šéf policie pro zaneprázdněnost zatím na dotaz HN neodpověděl.

Celá krize kolem reorganizace policie a sloučení dvou elitních útvarů vypukla minulý týden ve čtvrtek, kdy Robert Šlachta oznámil, že kvůli sloučení dvou elitních útvarů u policie nadobro končí. Na jeho rezignaci reagovalo mnoho politiků i policistů.

Andrej Babiš (ANO) ve středu pohrozil na ranní schůzce politických špiček vypovězením koaliční smlouvy. Premiér mu na to odvětil, že to je třeba učinit "písemnou formou".

"Jestli takhle ČSSD bude přistupovat k plnění koaliční smlouvy, tak my chceme zvážit, jestli tu koaliční smlouvu nevypovíme, a budeme říkat, tak fajn, tak každý si bude řídit své věci podle kompetencí. Já také můžu říct, že v (polostátní firmě) ČEZ vyměním všechny, koho budu chtít," uvedl.

Související