Za hnutí ANO bude kandidovat do Senátu v Praze 11 poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a v Praze 10 náměstkyně pražské primátorky Eva Kislingerová. V Praze 6 se bude ucházet o místo v horní komoře za hnutí vicepremiéra Andreje Babiše tanečník Vlastimil Harapes, jehož jméno zveřejnilo ANO už dřív. Kandidáti se ve středu představili novinářům.

"Senát je rada starších, já už jsem starší, mohl bych být platný, pokud se bude řešit problém kultury nebo sociálních věcí," uvedl Harapes. Válková se vyslovila pro posílení pravomocí horní komory. Mluvila v tomto směru například o možné kompetenci Senátu při obsazování míst v různých institucích, třeba v uvažované Nejvyšší radě soudnictví. "Kdybych si nemyslela, že je ta možnost, do voleb bych nešla," podotkla Válková.

Kislingerová by se chtěla věnovat v Senátu zejména podpoře podnikatelského prostředí a jeho stabilitě, chtěla by podporovat i rodinnou politiku.

Hnutí ANO má nyní v Senátu čtyři zástupce. "Bylo by dobré, kdyby došlo k posílení role ANO v Senátu, aby mohlo prosazovat svůj program," poznamenala Kislingerová.

Trojice kandidátů hovořila i o problémech pražských obvodů, v nichž se budou o hlasy voličů v říjnu ucházet – od mateřských a základních škol přes dopravu, prevenci kriminality a kulturu po sociální zařízení pro starší lidi. Zdůraznili také, že se budou v kampani podporovat.

Ve volbách se Harapes utká například s filozofem a sociologem Václavem Bělohradským (za ČSSD a Stranu zelených), s publicistou, někdejším disidentem a bývalým šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem "Čuňasem" Stárkem (za ODS) a s ředitelem Gymnázia Jana Keplera Jiřím Růžičkou (za TOP 09).

S Kislingerovou se utkají mimo jiné nynější senátorka Ivana Cabrnochová (za SZ a ČSSD), viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková (za ODS) a lékař Jiří Holubář (za TOP 09).

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Proti Válkové budou stát třeba bývalá starostka Prahy 11 za ODS Marta Šorfová a amerikanista Jakub Lepš (za TOP 09).

Válková soudí, že protikandidáti jsou kvalitní. Za sebe slíbila, že je v kampani nebude nikterak kritizovat.

Související