"Rozhodl jsem se, že organizační změny v policii dnes podepíšu," uvedl ve středu odpoledne ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. "To, co vidíte u hnutí ANO je hysterická hra o policii. Policie se nesmí stát divizí Agrofertu," rýpl si přitom do svého koaličního partnera, hnutí ANO.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom ve středu ráno pohrozil tím, že pokud Chovanec novou koncepci policie podepíše, vypoví koaliční smlouvu. Hnutí hned na odpoledne svolává předsednictvo, které může smlouvu vypovědět.

Kvůli změnám v policii se v úterý sešla Bezpečnostní rada státu a ve středu šéfové koaličních stran, společnou řeč ale nenašli. Babiš tvrdí, že ČSSD považuje koaliční smlovu za bezcenný cár papíru. "Nechal jsem si udělat analýzu a z našeho pohledu to koaliční smlouvu neporušuje," komentoval to Chovanec.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Svým podpisem reorganizace policie ministr přebírá politickou odpovědnost za její výsledky a dopady, zejména co se týče závažných korupčních kauz. V prohlášení zaslaném médiím to uvedla KDU-ČSL. Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány, či snad dokonce podřízeny politickému dohledu, stojí v prohlášení koaliční strany.

Na otázku, proč ministr s podpisem spěchá a rozhodnutí ještě neodloží, Chovanec odpověděl, že měl naopak dokument podepsat dříve. "Udělal jsem chybu, že jsem to neudělal dříve, podívejte se, co kolem toho vzniklo," uvedl Chovanec.

Police podle něj nemůže bez podpisu začít změny připravovat, proto je nutné spěchat. Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že jde o dlouhodobě připravovaný plán, ke kterému teď jen nastaly ideální podmínky. "Důvodem jsou také významné změny v bezpečnostní situaci," řekl Tuhý.

Sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru má platit od srpna. Chovanec slíbil, že do té doby ještě zohlední připomínky státních zástupců, kteří plán kritizují.

Co se Šlachtou?

Proti plánu protestuje i významná část policistů. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta minulý týden oznámil rezignaci, ve středu přišel s tím, že si svůj odchod ještě rozmyslí.

Policejní prezident Tomáš Tuhý nechtěl komentovat, zda bude přijat zpět do řad policie. "Požádal o ukončení služebního poměru a bylo vydáno rozhodnutí. Další informace nemám," dodal Tuhý.

Chovanec si na tiskovou konferenci pozval několik podporovatelů - například bývalé policejní prezidenty Jiřího Koláře a Oldřicha Tomáška. "Překvapuje mě ta hysterie. Jsem přesvědčený, že jediným záměrem je dosáhnout větší efektivity práci policie," uvedl Kolář.

Související