Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu podepsal spornou reformu policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policie sloučí do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Chovanec to oznámil na tiskové konferenci. Učinil tak po dohodě s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Změny kritizuje zejména vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Chovance se chová hystericky. Ministr vnitra odmítl, že by podpisem reformy porušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí Babiš.

Hnutí ANO nyní nevypoví koaliční smlouvu kvůli stvrzení reorganizace policie, jak pohrozilo. Předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš po středeční podvečerním jednání předsednictva uvedl, že ANO chce jednat o nové formě koaliční dohody. Babiš trvá na tom, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) středečním podpisem reformy policie ukázal, že smlouva je "cár papíru".

Chovanec uvedl, že podpis pod reformu připojil po dohodě s premiérem, který ve středu odletěl na několikadenní návštěvu Číny. "Pan premiér je o mých krocích obeznámen, bez dohody s panem premiérem bych to neudělal," konstatoval Chovanec. Slíbil také, že do reorganizace budou zapracovány připomínky státních zástupců, které přednesl šéf žalobců Pavel Zeman.

Sledovali jsme online

 
15.6.2016 17:59

V on-line reportáži budeme sledovat dění kolem vládní krize poté, co ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že podepsal plán restrukturalizace elitních policejních složek od srpna letošního roku.

15.6.2016 18:01

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý si na tiskovou konferenci přizvali plejádu podporovatelů reformy včetně dvou zajímavých jmen: bývalých policejních šéfů - Jiřího Koláře a Oldřicha Tomáška. Kolář rezignoval v roce 2005 poté, co policistům utekl při domovní prohlídce Radovan Krejčíř. A Tomášek, který dnes šéfuje policistům v Karlovarském kraji, nesměl půlroku řídit kvůli výraznému překročení rychlosti. Dopravní hlídka ho před pěti lety nachytala, když se Karlovými Vary řítil v autě rychlostí 101 km/h.

15.6.2016 18:01

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) svým podpisem reorganizace policie přebírá politickou odpovědnost za její výsledky a dopady, zejména co se týče závažných korupčních kauz. V prohlášení zaslaném médiím to uvedla KDU-ČSL. Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány, či snad dokonce podřízeny politickému dohledu, stojí v prohlášení koaliční strany.

15.6.2016 18:08

Posun ve vývoji okomentoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Já teď jen těžko hledám slova, protože koaliční smlouva mluví jasně, a to tak, že realizace sporné věci bude přerušena do ukončení dohadovacího řízení. A to řízení ukončeno nebylo. Takže pan ministr Chovanec si udělal z koaliční smlouvy trhací kalendář," řekl. Za absurdní považuje také to, co dnes znovu na tiskové konferenci ministerstva vnitra zaznělo. „Policie se neposunula ani o kousek, znovu zaznělo, že vše nejdříve sesypeme do jednoho útvaru a potom budeme do ledna přemýšlet, co s tím, pouze to bylo tentokrát elegantně nazváno fáze dvě. Zřejmě tedy poprosíme všechny zločince, aby půl roku počkali, než je začneme vyšetřovat?“ dodal.

15.6.2016 18:14

Podpis restrukturalizace zřejmě znamená konec Roberta Šlachty u policie. "Když to pojali takto a pan ministr reorganizaci podepsal v tomto stavu, už mě u policie opravdu nic nedrží," vzkázal Šlachta Aktuálně.cz.

15.6.2016 18:16

jarvis_5717cc87498e1174474ca4b4.jpegPremiér Bohuslav Sobotka se před svým odletem do Číny vyjádřil k výhrůžkám ANO odchodem z koalice i plánované reformě policie. "Když se podívám do Poslanecké sněmovny, tak já tam žádnou jinou stabilní variantu vlády pro Českou republiku nevidím. Bylo by zbytečné, abychom teď řešili předčasné volby, protože první priorita ČSSD je pokračování koaliční spolupráce. Řešení existuje díky kompromisu, který navrhl policejní prezident a ministr vnitra, to znamená, že organizační změna začne platit od prvního srpna. Bude tedy dostatek času během června a července zrealizovat připomínky a návrhy, které obdržel ministr vnitra a policejní prezident od nejvyššího státního zástupce. Návrat k věcné diskusi by mohl znamenat řešení pro tento koaliční konflikt. To znamená, že ho nebudeme politicky eskalovat, nebudeme politizovat policii."

15.6.2016 18:27

K situaci si vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. "Ministr vnitra a policejní prezident dnešním rozhodnutím přejímají plnou zodpovědnost za reorganizaci policie. Zda změna zlepší efektivitu fungování policie, bude možné posoudit teprve po nějaké době. Policie nemůže sloužit jedné politické straně, či osobě. Pokusy Andreje Babiše o politizaci policie a snaha o její ovládnutí jsou nebezpečné a nepřijatelné," řekl.

15.6.2016 18:46

"Mě to vyrazilo dech, když jsem se to dozvěděl," uvedl při příchodu na večerní jednání hnutí ANO ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ke kroku ministra vnitra. Problém podle něj je, že tím nastala nevratná změna. "Bojím se, že už se to nepovede napravit a od policie odejdou elitní policisté," dodal.

15.6.2016 19:03

ČSSD podle hnutí ANO porušila koaliční smlouvu. Uvedl to ministr spravedlnosti Pelikán stejně jako ministr životního prostředí Richard Brabec. "V článku čtyři, bod 12 je napsáno, že případné rozpory budou nejdříve řešeny dohodovacím jednáním smluvních stran. Realizace sporné věci bude přerušena do konce dohodovacího jednání. Na to nemusím dělat analýzu, stačí umět číst," uvedl Pelikán. Koalice zahájila dohodovací řízení dnes ráno.

15.6.2016 19:06

Jednání předsednictva ANO by mělo skončit zhruba v půl osmé. Pak by mělo vedení hnutí oznámit, jaká je jeho reakce na Chovancův podpis reformy policie.

15.6.2016 19:11

"Hnutí ANO si udělalo z policie politickou střelnici. Já jsem kompromisy udělal, odsunul jsem start reformy o měsíc, zapracoval připomínky státních zástupců. Včera na našem večerním jednání jsem slyšel jen zvýšený hlas a ostrá slova," řekl ministr vnitra Milan Chovanec pro ČT. Ocenil koaličního kolegu Pavla Bělobrádka za klidný přístup.

15.6.2016 19:14

Předseda strany Pavel Bělobrádek pro ČTK uvedl, že doufá, že ANO nevypoví koaliční smlouvu, jak hrozilo. "KDU-ČSL bude zejména dbát na to, aby nebylo poškozeno vyšetřování kauz," napsal Bělobrádek v textové zprávě. Reforma podle něj nesmí dopadnout na příslušníky slučovaných útvarů. "Pokud jde o hrozbu vypovězení koaliční smlouvy, doufám, že k tomu nedojde," uvedl.

15.6.2016 19:27

Policisté z ÚOOZ v otevřeném dopise z minulého týdne vyzvali ministra Chovance, aby plánovanou reorganizaci sboru pozastavil. Pod dopisem bylo podepsáno 17 vedoucích odborů a expozitur ÚOOZ. V úterý se s Chovancem setkali a předali mu návrhy, jak by mohly změny řešit, a sdělili mu, co jim na přeměně policie vadí. Ministr obdržel také prohlášení ke změnám, pod něž se podepsalo více než 200 pracovníků útvaru. Žádají zastavení nevratných kroků a vytvoření podmínek pro odbornou diskusi o reorganizaci policie. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták nicméně řekl, že vedení útvaru vyčká, jaká bude závěrečná verze reorganizace.

15.6.2016 19:29
15.6.2016 19:31

Andrej Babiš měl být jedním z hostů večerní roadshow DVTV v Praze. Kvůli aktuálnímu dění, ale není zatím jisté, jestli se diskuse zúčastní. Přímý přenos debaty právě začíná.

15.6.2016 19:36

Stane se hnutí ANO průkopníky politického squatting? Už brzy se to dozvíme, tisková konference po jednání předsednictva by měla začít každou chvílí.

15.6.2016 20:36

Brífink hnutí ANO po jednání předsednictva začal krátce před půl devátou hodinou večer.

15.6.2016 20:36

"Jsem v šoku jakým způsobem pan ministr Chovanec porušil koaliční smlouvu," začal na úvod Andrej Babiš. Připomněl, že reorganizace policie není připravená a jejím cílem je zlikvidovat ÚOOZ.

15.6.2016 20:39

"Nechceme se chovat tak, že uděláme sarajevský atentát, že okamžitě vypovíme koaliční smlouvu. Chceme jednat o její nové formě," řekl Andrej Babiš. Ministr financí si hlavně stěžoval, že neexistuje mechanismus, jak vymáhaz závazky plynoucí z úmluv.

15.6.2016 20:46

Babiš zmiňoval, že Chovanec podepsal reorganizaci ještě před slíbenou návštěvou u prezidenta Miloše Zemana, která měla proběhnout začátkem příštího týdne. "Pan Chovanec se ukázal jako arogantní politik, který ukázal, že se nevyjednává," dodal ministr financí. Babiš následně odmítá, že by měl problémy s policií. Naopak vyjmenovává kauzy, které souvisí s ČSSD. "Pan ministr Chovanec zásadně poškodil vztahy v koalici i ve vládě. ČSSD tímto krokem převzala zodpovědnost za dění v policii," řekl Babiš. Koaliční smlouvu ale zatím ANO nevypoví. "Žádné Sarajevo nebude. Počkáme na návrat premiéra Sobotky z Číny a budeme jednat dál," dodal.

15.6.2016 20:46

Podle Babiše je nutné, aby si koalice sedla a vymyslela restart. O tom chce jednat právě po návratu Bohuslava Sobotky z Číny.

15.6.2016 20:54

"Je to rozumné, máme týden na to, aby nám vychladly hlavy. Získáme tím čas a prostor na další kroky," reagoval na rozhodnutí ANO předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

15.6.2016 20:59
15.6.2016 21:00

Rezignaci ministra vnitra Milana Chovance ANO žádat nebude, nechce podle Babiše dělat planá gesta.

15.6.2016 21:01

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že své odstoupení z funkce nezvažuje.

15.6.2016 21:03
15.6.2016 21:17

Andrej Babiš už dorazil do Lucerny. Vystupuje v talk show DVTV.

15.6.2016 21:26

"Policejní prezident Tuhý nemá naši důvěru a měl by rezignovat," zopakoval Babiš v rozhovoru s Martinem Veselovským. Zároveň ho nazval "Chovancovým tajtrlíkem".

15.6.2016 21:29

Redaktor Aktuálně.cz zastihl Babiše při příchodu do Lucerny.

15.6.2016 21:38

"ČSSD trvá na tom, že reorganizace policie je odborná záležitost, která je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra," napsal ve vyjádření Bohuslav Sobotka. Zároveň zopakoval, že odmítá snahy o politizaci policie. Podle předsedy vlády prezident Tuhý a ministr Chovanec učinili vstřícný krok k věcné debatě tím, že odložili start organizačních změn.

Podle premiéra není žádný důvod k rozbití vlády a ČSSD je připravena dál pokračovat v koaliční spolupráci.

15.6.2016 21:46

jarvis_568d79bde4b04efb49e1daf2.jpeg"Ve středu ráno pozvu k jednání předsedy ANO a KDU-ČSL, abychom se dohodli na další vládní spolupráci. I když se naše názory na organizační změny v policii v posledních dnech výrazně lišily a poznamenalo to fungování koalice, ČSSD by viděla jako chybu, kdybychom zahodili vládní model, který naší zemi přinesl dva a pul roku stability, sociálního smíru a prosperity,“ uvedl premiér. Podle Sobotky ČSSD nepožaduje revizi koaliční smlouvy, ale je připravena jednat s koaličními partnery o jejím doplnění či zpřesnění. "Za dobré bych pokládal, kdyby koalice jasně deklarovala vůči občanům několik zásadních programových bodů, které bude chtít v každém případě společně prosadit ještě do konce volebního období,“ uzavřel premiér.

15.6.2016 21:49

Jeden střípek z DVTV Roadshow. Martin Veselovský se ministra Babiše zeptal, zda věří premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. "Co myslíte? Nevěřím," odpověděl Babiš. Co ho k tomuto postoji vede, přímo neřekl. Naznačil jen, že nedůvěra souvisí s porušením koaliční smlouvy, jak už dnes ANO několikrát zmínilo.

15.6.2016 22:48

Středeční on-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost. Pokračování jednání v případě vládní krize budeme sledovat zase zítra. Přejeme dobrou noc z karlínského newsroomu.

Související