Sociální demokraté obviňují místopředsedu vlády Andreje Babiše, že měl příliš blízko ke končícímu šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertu Šlachtovi. V kuloárech tím někteří z nich vysvětlují, proč se ministr vnitra Milan Chovanec rozhodl protimafiánský útvar rozbít. Obával se údajně, že Šlachta s Babišem před volbami chystá proti ČSSD nějakou akci. Babiš své "spojenectví" s ÚOOZ popírá. "Kdyby bylo, těžko by obvinili moji firmu," argumentuje v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Šlachta na post ředitele ÚOOZ rezignoval 10. června po oznámeném sloučení ÚOOZ a protikorupční policie. Babiš odmítá podezření některých politiků, že elitní policista řešil kauzy účelově v jeho prospěch. "Já jsem se s panem Šlachtou viděl - myslím - pětkrát v životě," řekl Babiš v rozhovoru. Setkání se podle něj uskutečnila v souvislosti s případy vyhrožování jemu nebo jeho rodině.

"Pověsti, že mám s panem Šlachtou něco společného, jsou lež. Odmítám to. Měl jsem s ním jenom oficiální kontakt vždy za přítomnosti dalších osob, z toho dvakrát s náměstkem Laubem, který teď realizuje destrukci jeho útvaru," tvrdí Babiš. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube představil chystanou reorganizaci policie společně se svým šéfem Tomášem Tuhým.

Šéf hnutí ANO připustil, že detektivům z ÚOOZ podával vysvětlení ke kauze podvodné smlouvy skupiny kolem Radovana Krejčíře, Tomáše Pitra a Františka Mrázka se státní firmou Čepro. Vyloučil však, že by ÚOOZ dával jakékoli další informace, například poznatky o kmotrech nebo o případu milenky expremiéra Petra Nečase. "Nic jsem nedával, proč bych měl? Absolutně to vylučuji," ujišťuje Babiš.

"Kdo mi podsouvá, že jsem snad Šlachtu poslal na Úřad vlády, musel se zbláznit. Proč bych to dělal, vždyť nám předčasné volby vůbec nevyhovovaly. V červenci 2013 mělo naše hnutí myslím preference asi dvě procenta," argumentuje dále Babiš. Připomíná také, že plzeňský ÚOOZ už po proniknutí hnutí ANO do parlamentu vyšetřoval zaměstnance jedné z jeho firem Agrotec.

"Hlavním problém bylo, že plukovník Šlachta nehlásil vedení kauzy, které vyšetřoval, proto ten útvar nechala ČSSD zlikvidovat. Boj proti korupci politiků skončil - a politickou zodpovědnost za to má ČSSD," vyvozuje vicepremiér z událostí posledních dní.

 

Související