V Brně v pondělí podpisem koaliční smlouvy vznikla koalice hnutí ANO, Žít Brno, Strana zelených, TOP 09 a KDU-ČSL. Vytvořili ji partneři z bývalé koalice, která se rozpadla v dubnu, a rozšířila je ještě TOP 09. Primátorem zůstává Petr Vokřál (ANO). Změny však nastaly v radě. Ta nejvýraznější je na postu prvního primátorova náměstka. Dříve funkci zastávala Klára Liptáková (KDU-ČSL), kterou nahradil Petr Hladík (KDU-ČSL). Částečně se změnily také gesce u jednotlivých stran. Koalice má 34 mandátů mezi 55 zastupiteli.

Dalšími náměstky nadále zůstávají Richard Mrázek (ANO), Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (SZ), jako pátý náměstek přibyl Jaroslav Kacer (TOP 09). V jedenáctičlenné radě měli lidovci v bývalé koalici tři místa, nyní už mají pouze dvě, protože jedno přepustili právě pro Kacera. Hladíka doplní Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). V radě tak nebude ani jeden z jejích dřívějších lidoveckých členů, kterými byla Liptáková, Vít Beran a Daniel Rychnovský.

Změnu v radě provedlo i Žít Brno s piráty, Jiřího Ulipa nahradí Tomáš Koláčný. Liptáková odmítla funkci uvolněného předsedy finančního výboru, a proto ji bude zastávat hejtmanův náměstek, senátor a městský zastupitel Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Hollan bude mít nově na starosti dopravu, která spadala pod hnutí ANO. To si však nově převezme od KDU-ČSL majetek, lidovci dostanou od Hollana zdravotnictví. Žít Brno zůstane na starosti kultura a sociální oblast, ANO bude mít kromě majetku ještě investice, evropské fondy, městské firmy a marketing, lidovci budou kromě zdravotnictví spravovat školství, sport, rodinu a bydlení a zeleným zůstane územní plánování a životní prostředí. TOP 09 bude mít na starosti smart cities a informatiku.

V opozici je ČSSD, ODS, KSČM a nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolený za ANO. Hnutí ho však loni vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací. Kratochvíl se navíc u soudu zpovídá z krácení daně u své firmy Toka, která se zabývá interiéry a nábytkem.

Koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ se rozpadla v dubnu kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL ohledně řízení městských firem. ANO se pak sešlo k jednání s ČSSD, a proto lidovci považovali koalici za uzavřenou. Sami pak ANO předběhli a dohodli se s ČSSD na hledání nových partnerů. Později složili místa v radě, čímž fakticky padla koalice. Zbylé tři koaliční strany přibraly TOP 09. Protože však ani jeden z bloků neměl většinu v zastupitelstvu a bylo těžké najít novou koalici, lidovci se vrátili zpět ke starým partnerům. Liptáková s tím nesouhlasila a chtěla nadále dodržovat dohodu s ČSSD, a proto složila vedoucí funkce ve straně. Zastupitelkou nadále zůstává.

ANO má 12 mandátů, Žít Brno a KDU-ČSL po sedmi, ODS má pět zastupitelů, Strana zelených, TOP 09 a KSČM mají po čtyřech mandátech a posledním zastupitelem je Kratochvíl.

Související