Na Hradě začala oslava padesátin prezidentova poradce Martina Nejedlého. Vybral si pro ni Letohrádek královny Anny a královskou zahradu, které jsou kvůli tomu uzavřené turistům. Na plot byly umístěny tři metry vysoké desky, které chrání hosty.

Oslavenec dorazil v 16:45, s novináři nemluvil, pouze krátce poděkoval za přání. Chvilku po něm přijel senátor Ivo Valenta s velkou krabicí. "Uvnitř je dobrý koňak," řekl.

Barvy moci Jindřicha Šídla: Takto vypadá program oslavy "Martin Nejedlý 50" - čtěte ZDE

O rozruch se hned po příjezdu postaral expremiér Mirek Topolánek. Právě když vstupoval do letohrádku, šla kolem skupina mladíků. Jeden z nich na něj zakřičel: "Mirku, styď se!" Topolánek se okamžitě otočil a zjišťoval, kdo byl onen opovážlivec. Poté co se dotyčný přiznal, Topolánek zaujal výhružný postoj a odvětil: "Tak si pro jednu pojď." "Já na tebe s...," zněla odpověď. "Já na tebe taky," řekl Topolánek a zmizel v letohrádku.

Oslava na Hradě? Normální, soudí Veleba

Zatím dorazily desítky lidí, mezi nimi například ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nebo senátor Jan Veleba. Na dotaz, zda mu přijde vhodné pořádat oslavu v prostorách Hradu, řekl: "Minulý týden jsem byl na soukromé oslavě ve Španělském sále, takže na tom nevidím nic špatného." Nejedlému donesl koňak značky Ararat.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Alkohol byl vůbec oblíbeným dárkem, další hosté nosili například lahve vína. Expremiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer donesl skotskou whisky. Údajně se ale dlouho nezdrží.

Dorazil i ruský velvyslanec, ten ale s novináři nemluvil. Dále přijel i sexuolog Radim Uzel. Co Nejedlému k narozeninám popřeje, ještě neví. A před půl šestou přišel šéf ČEZ Daniel Beneš.

Řada lidí nesla uzavření části areálu Hradu nelibě. Až z Ostravy přijela Zdenka Mecová. "Chtěla jsem vidět Belveder. Je to trapné, že je to zavřené kvůli narozeninám. To se může?" ptala se.

Nejedlému bude padesát let přesně 7. července, oslavu ale uspíšil kvůli prázdninám. Mezi pozvanými hosty je celý tým kolem prezidenta v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem nebo byznysmeni z pražské centrály čínské společnosti CEFC kolem Jaroslava Tvrdíka.

Zřejmě dorazí i Miloš Zeman. "Pan prezident plánuje, že na krátký čas na tuto akci zavítá," prozradil mluvčí Ovčáček.

Související