Papež František v neděli prohlásil, že křesťané a katolická církev by měli požádat o odpuštění homosexuály za to, jak s nimi jednali. V rozhovoru s novináři na palubě papežského leteckého speciálu cestou z Arménie také varoval před "balkanizací" Evropy jako důsledku odchodu Británie z Evropské unie.

František podle agentury Reuters rovněž řekl, že církev by měla požádat o odpuštění i za to, jak jednala se ženami, jak přivírala oči nad dětskou prací, a za to, že v minulosti "požehnala mnoha zbraním".

Papež tak v uvolněném rozhovoru, který se stal typickým znakem jeho cest do zahraničí, reagoval na otázku, zda souhlasí s nedávným výrokem německého kardinála, že církev by se měla homosexuálům omluvit. Podle Reuters vypadal František smutně, když se ho jeden z novinářů zeptal, zda je omluva naléhavější po nedávné střelbě v gay klubu v americkém Orlandu, při které zemřelo 49 lidí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Katolická církev učí, že homosexuální sklony nejsou hříchem, ale styk mezi osobami stejného pohlaví už ano a že by homosexuálové měli žít cudně. Papež František je ale v této otázce považován za liberálnějšího než jeho předchůdci. Za to ho kritizují konzervativní katolíci.

V druhé části rozhovoru pak František varoval, že po brexitu by se mohlo osamostatnit například Katalánsko nebo Skotsko, což by nakonec vedlo k "balkanizaci" Evropy. Papež doufá, že unie po odchodu Británie nalezne novou formu fungování. "V té ohromné unii něco nefunguje, ale nevylévejme s vaničkou i dítě, zkusme věci znova nastartovat a znova vytvořit," uvedl.

Popřel také spekulace, že dění ve Vatikánu nadále výrazně ovlivňuje bývalý papež Benedikt, který odstoupil v roce 2013. "Je tu jen jeden papež," řekl. Slyšel prý, že někteří církevní činitelé si šli na něj a jeho liberální politiku k Benediktovi stěžovat. Benedikt je "poslal, ať si zabalí," prohlásil František.

Související