Pro kandidaturu na prezidenta bude možná stačit jen osm tisíc podpisů místo 50 tisíc, budou ale muset být úředně ověřené. Změnu mají přinést novely ústavy a volebních zákonů, jejichž schválení Legislativní rada vlády doporučila ministrům. Informoval o tom Jiří Souček z kabinetu předsedy rady a ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Novela, kterou navrhlo ministerstvo vnitra, počítá s tím, že občané si budou muset obstarat ověřený podpis nebo odeslat prohlášení o podpoře z datové schránky nebo prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy, tedy pracoviště CzechPoint. Ministerstvo se inspirovalo rakouskou úpravou.

Variantní řešení počítá se zachováním podpory kandidátů formou petice. Její signatáři by ale k podpisu museli připojit číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Nadále by ale v obou případech platilo to, že uchazeči o Hrad bude stačit podpora dvaceti poslanců nebo deseti senátorů.

Podobu novel nakonec určí parlament. Někteří zákonodárci z ČSSD i ODS už dříve doporučovali mimo jiné zvýšit počet požadovaných podpisů, osm tisíc se jim zdálo málo.

Legislativní rada řešila rovněž novelu stavebního zákona, která by měla zkrátit či zjednodušit povolovací řízení, její projednávání ale přerušila.

Totéž učinila s novelou, která má zavést oprávnění k pobytu pro cizince - sezonní pracovníky v zemědělství, zahradnictví a turistice - a také zaměstnance, kteří budou převáděni v rámci jedné společnosti nebo jednoho koncernu na pracovní místo v České republice.

Související