Boj proti nelegálnímu hazardu z pera Ministerstva financí se zaměří převážně na ilegální herny fungující na bázi V. I. P. klubů, fenoménu kvízomatů, slevostrojů a dalších forem organizovaného zločinu. S hazardem bojují i jednotlivá města ČR, kdy zakazují herny například na svých náměstích. Ilegální herny však představují poměrně těžko stíhatelný problém a únik mnoha peněz, zároveň zátěž pro jednotlivé orgány státu, a proto zástupci rezortů financí a vnitra na Ministerstvu financí podepsali Dohodu o společném týmu specializovaném na boj proti nelegálnímu hazardu, který bude kráčet ve stopách své starší sestry potírající daňovou kriminalitu známé jako Daňová kobra. 

„Dnešek je začátek cesty k efektivnímu potírání hazardu, rychlému a bez zbytečných formalit. Přeji protihazardní kobře, aby svůj obrovský potenciál využila stejně dobře, jak se to podařilo kobře daňové,“ říká ministr financí Andrej Babiš s odkazem na úspěšnou spolupráci, kterou se na stejné platformě podařilo navázat v oblasti boje s daňovými úniky. „Daňové úniky nelegálů, které se mohou pohybovat v řádech stovek milionů, jsou pro nás nepřijatelné, stejně tak jako nulová ochrana hráčů mladších 18 let, doplňuje Andrej Babiš.

Spolupráce výše zmíněných subjektů hazardové kobry bude založená na koordinovaném postupu vedoucím k efektivnímu postihu majitelů nelegálně provozovaných hazardních her, nadále i ke vzájemné výměně informací.

V dnešní době byl problém především u restaurací a nočních podniků, které pod příslibem peněz hazardní automaty ve svých prostorách umístily.“Typickým příkladem je například současná praxe, kdy organizované zločinecké skupiny aktivně oslovují provozovatele restaurací, výčepů a barů s nabídkou spolupráce na provozování černé herny. Řada hospodských se pak pod příslibem tučných zisků začne na této kriminální činnosti podílet,“ upřesňuje Michal Žurovec, vedoucí oddělení Vnějších vztahů a komunikace.

Související