Sociální demokraté ve středních Čechách se rozhodli v kampani před krajskými volbami vsadit na imigrační kartu.

Začátkem července umístili na sociální sítě a do předvolebních novin fotografii prvního místopředsedy ČSSD a ministra vnitra Milana Chovance společně se středočeským hejtmanem za ČSSD Milošem Peterou, kterou doprovází stručné sdělení: "Ochráníme kraj před imigrační vlnou..."

Problém je ovšem v tom, že žádná taková vlna do České republiky nedorazila a ani nikdo nepředpokládá, že by dorazit měla. Počty imigrantů, kteří překročili hranice, jsou minimální. "Ale nikdo neví, co bude dál," namítá Chovanec.

Hejtman "poslal" do středních Čech 300 imigrantů

Aby se hejtman a ministr vnitra mohli prezentovat jako ochránci před imigranty, už v dubnu Petera vymyslel a také zorganizoval cvičení bezpečnostních složek. Protože ale ve středních Čechách nelze na imigranty narazit, rozhodl o cvičení s vymyšleným příběhem.

Podle něho 3000 imigrantů sice zadržela jihomoravská policie v Břeclavi, ale protože údajně nebyla schopná situaci zvládnout, požádala o pomoc jiné kraje a 300 imigrantů přenechala středním Čechám - tak udělal hejtman Petera z imigrantů předvolební téma pro svou kampaň. Už stačila jen fotka s ministrem vnitra.

"Pan hejtman mě o takové focení požádal a já jsem souhlasil, bylo to do předvolební kampaně na jeho žádost," řekl v pondělí ministr Chovanec, který neměl s něčím takovým žádný problém. Sám se dlouhodobě prezentuje jako ochránce před imigranty a ve středních Čechách pořádal na toto téma i besedy s občany.

Opakovaně přitom odmítá, že by téma využíval pro svou prezentaci nebo pro předvolební propagaci své strany. "Odmítám, že bych migrací strašil nebo se ji snažil využívat, migrace tady byla, je a bude a je potřeba o ní říkat pravdu. To já dělám," tvrdil HN ministr.

Hejtman Miloš Petera vysvětluje své chování tím, že se snaží maximálně věnovat bezpečnostním otázkám a spolupráci s policií. "Jako kraj musíme být připraveni čelit všem bezpečnostním rizikům, tedy i migraci," uvedl hejtman, podle kterého je logické, že se prezentuje s Chovancem. "Kdo jiný než ministr vnitra by měl být v otázkách bezpečnosti kraji a hejtmanovi partnerem," tvrdí Petera.

Imigrantů přichází velmi málo

Vyznění společné fotografie obou politiků, zveřejněné nyní, je o to podivnější, že je doprovázena starou, dubnovou reportáží o vzpomínaných smyšlených imigrantech. A zatímco před třemi měsíci toto téma bylo přece jen trochu aktuální, teď působí zastarale.

Do Česka přicházejí jen jednotliví imigranti, navíc se mnohdy snaží jen projít nebo projet do jiných zemí. Například na konci června zadržela policie z Břeclavi pět dospělých a osm dětí v nočních vlacích z Rakouska a Maďarska. Šlo o dvě rodiny z Afghánistánu a jednu ze Sýrie, všechny jely do Německa. I když mají zažádáno o azyl v Maďarsku, kam se vrátí, nejdříve musely v Česku do tábora pro běžence.

Související