Textař Michal Horáček, který zvažuje kandidaturu na prezidenta, se sice v minulých týdnech sešel s několika politickými stranami, podporu politiků v případném volebním souboji však nechce.

Jak informovala Mladá fronta Dnes, Horáček se sešel se zástupci Starostů a KDU-ČSL. Schůzku ovšem iniciovali politici. "Pokud mě někam pozvou, přijdu. Naslouchám. Jinak přímou volbu chápu jako radikálně přímou: kandidát a občané a nikdo a nic mezi nimi. Žádní doporučovatelé a zprostředkovatelé," tvrdí Horáček.

Pro politiky, kteří začínají hledat osobnost, jež by dokázala ve volbách porazit úřadujícího prezidenta Miloše Zemana, je Horáček atraktivní kandidát. Láká je totiž podpořit populárního nestraníka, který může posbírat voliče více stran a žádná si zároveň v případě neúspěchu nezadá tolik, jako kdyby pohořel stranický kandidát.

"Budeme se snažit najít co nejlepšího kandidáta a pan Horáček by z mého pohledu byl dobrým kandidátem," myslí si šéf Starostů Petr Gazdík. Samotnou schůzku s Horáčkem ale komentovat nechce: "Snažím se mluvit s různými potenciálními kandidáty."

Nápady na společného kandidáta, kterého by podpořilo více stran, se objevily už dříve. Že by se ale právě Horáček chystal do čela jakési politické aliance, je nepravděpodobné. "Politickou podporu vyhledávat nebudu. Stojím o tu, kterou mi případně poskytnou lidé," tvrdí Horáček.

Na image nezávislého kandidáta, za kterým nestojí žádná politická strana, stavěl při minulé volbě také někdejší premiér úřednické vlády Jan Fischer. Alespoň zpočátku se mu to dařilo a dlouho patřil mezi favority. Nakonec se na něj ale dotáhl jak Miloš Zeman, tak Karel Schwarzenberg a Fischer se neprosadil ani do druhého kola.

Později si paradoxně stěžoval právě na to, že mu chyběla politická podpora. "Poznatek z prezidentské volby je pro mě takový, že v této zemi vidím šanci kandidáta, který nemá podporu nějakého politického subjektu, jako velmi obtížnou," řekl Fischer rok po volbách časopisu Týden.