Police zadržela v pondělí ráno na dálnici D5 u Heřmanovy Huti ve směru na hraniční přechod Rozvadov dodávku s 31 běženci z Iráku. Policie je převezla na služebnu. Zadržela i rumunského řidiče, který je podezřelý z trestného činu převaděčství, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

"V tuto chvíli víme pouze to, že se jedná o čtyři irácké rodiny, nikdo z nich nemá povolení ke vstupu ani k pobytu na našem území, a po zadržení byli všichni převezeni na policejní služebny k provedení prvotních úkonů," řekla. Běženci jeli v bílé dodávce Citroën s britskou mezinárodní poznávací značkou. 

V nákladovém prostoru se tísnilo devět mužů, osm žen a 14 dětí. Policie musela pro skupinu zajistit tlumočníky, a zjistit jejich totožnost, či to, zda nemají v některé evropské zemi zažádáno o azyl. V současné době policisté pokračují ve výsleších a zjišťování všech okolností.

Policie nyní musí pro skupinu zadržených osob zajistit tlumočníky a zjistit, zda nemají v některé evropské zemi zažádáno o azyl.

Podle informací ministerstva vnitra zajistila policie v ČR od 17. června 2015 do 10. července 2016 celkem 3602 migrantů, naposledy v neděli tři lidi z Afghánistánu, Kosova a z Palestiny. V detenčních zařízeních v Bělé pod Bezdězem, ve Vyšních Lhotách a v Drahonicích je nyní umístěno 132 migrantů. Celková kapacita těchto zařízení je přes tisíc míst.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podobně velkou skupinu běženců zadrželi naposledy v Plzeňském kraji policisté ke konci dubna v Poběžovicích na Domažlicku. V bulharské dodávce bylo 11 mužů, pět žen a 10 dětí ve věku od půl roku do 15 let, afghánské národnosti. "Policie dodávku monitorovala s podezřením, že toto vozidlo by mohlo být využíváno k nelegálnímu převádění osob přes státní hranice. Řidič dodávky i spolujezdec z místa utekli," řekla tehdy Rendlová.

V červnu plzeňský krajský soud zpřísnil trest dvěma maďarským převaděčům, kteří byli v kraji zadrženi s dosud největší skupinou běženců. V jejich kamionu našla policie loni v létě na dálnici D5 u Ostrova u Stříbra 76 běženců z Pákistánu a Afghánistánu. Padesátiletému Zoltánovi Kapineczovi a osmatřicetiletému Menyhértu Sásovi v březnu vyměřil tachovský okresní soud 18 měsíců vězení. Krajský soud v červnu trest zrušil a odsoudil oba muže na tři roky.

Související