Kromě toho, že je na nám pobočkách České pošty často nabízeno, abychom pokoušeli štěstěnu stíracími losy, nabízí poštovní pobočky od počátku července nově i poněkud praktičtější službu. Na základě dohody s Exekutorskou komorou ČR totiž na 981 pobočkách České pošty, které jsou zároveň Czech POINTy, mohou občané získat výpis z Centrální evidence exekucí ČR. Lidé mohou touto cestou získat nejen informace o exekučních řízeních vedených přímo proti nim, ale prověřit si například touto cestou i solventnost osob, se kterými chtějí uzavřít smlouvu nebo vstoupit do jiných právních vztahů.


„Česká pošta poskytuje svým klientům řadu užitečných nabídek nad rámec základních poštovních služeb. Jednou z nich je výpis z Centrální evidence exekucí. Spolupráci e Exekutorskou komorou chápeme jako službu našim klientům, kteří si mohou nechat ověřit důležité informace. Např. zda na ty, s nimiž se chystají uzavřít smlouvu, není nařízena exekuce. Tato informace pomůže předejít případným problémům v budoucnosti,“ řekl k zavedení nové služby ředitel divize obchodu a marketingu České pošty Jan Foubík.

Co je vlastně CEE a jaké údaje v ní lze najít

Centrální evidence exekucí je veřejný seznam, který není přímo napojen na veřejný rozpočet. Vede jej a provozuje sama Exekutorská komora ČR, a to v souladu s ustanovením § 125 exekučního řádu. Postup zápisu a systém správy systému pak upravuje vyhláška ministerstva spravedlnosti.

Soudní exekutoři do CEE zapisují údaje uvedené ve vyrozumění o zahájení exekuce po zapsání doložky provedení exekuce do rejstříku zahájených exekucí a údaje z pravomocných usnesení o nařízení exekuce u starších exekucí. Dozvědět se tedy můžete z výpisu třeba to, zda byla na konkrétní subjekt nařízena exekuce, který exekutor ji provádí, o jakou vymáhanou povinnost jde a kdy byla exekuce nařízena. Zjistíte i to, jestli daná exekuce nebyla již pravomocně odložena či zastavena.

„Možnost získat informace o vedených exekucích na poště je jen logickým krokem navazujícím na elektronizaci exekucí. Například dražby prováděné mým úřadem mají již řadu let elektronickou podobu. Je potřeba si však uvědomit, že v Centrální evidenci exekucí jsou evidována pouze pravomocná exekuční řízení. Tato evidence nezahrnuje soudní výkony rozhodnutí ani exekuce prováděné finančními úřady, celní správou či orgány spravujícími zdravotní a sociální pojištění. Stále tedy platí, že nejspolehlivější je přebírat poštu a mít tak aktuální přehled o tom, komu a kolik dlužím,“ upozorňuje soudní exekutorka Exekutorského úřadu pro Prahu 4 Jana Tvrdková.

Pokud jde o aktuálnost informací, pak zápis údajů z vyrozumění o zahájení exekuce se provádí do 3 dnů po zapsání doložky provedení exekuce a pokud jde o usnesení o odkladu nebo zastavení exekuce, pak do 3 dnů od nabytí právní moci těchto rozhodnutí. Údaje o exekuci jsou pak z CEE vymazány bezodkladně po uplynutí 15 dnů poté, co exekuční řízení skončilo.

Lidé by neměli informovanost podceňovat

Praxe jasně ukazuje potřebu toho, aby se lidé ohledně exekucí, a to nejen těch vlastních, informovali. „Od rozšíření dostupnosti výpisů z Centrální evidence exekucí na pobočky České pošty s Czech POINTy si slibujeme, že se tato naše služba dostane více do povědomí lidí jako efektivní a preventivní nástroj v mnoha životních situacích. V životě se totiž může stát, že o svůj majetek či peníze přijde člověk nikoli vlastní vinou. Pokud vstoupí do právního vztahu s někým, na koho je uvalena exekuce a neví o tom, může to způsobit značné komplikace a ztráty. Předejít jim lze tím, když si ověří aktuální situaci v Centrální evidenci exekucí,“ uvedl k tomu Martin Tunkl, člen prezidia Exekutorské komory ČR.

Cena služby a dálkový přístup

Výpis získaný prostřednictvím pošty stojí 50 Kč za jednu ověřenou stranu výpisu a vedle pošty jej můžete získat i na pobočkách Exekutorské komory ČR. Dále paralelně existuje, a to již dlouhou dobu, možnost získat informace z CEE formou dálkového přístupu na internetových stránkách www.ceecr.cz. Zde se registrujete a po dobití kreditu můžete informace o exekucích vyhledávat dálkově. Základní cena elektronického náhledu přes webové rozhraní je 60 Kč bez ohledu na počet stran, pokud si pak „rozkliknete“ nějakou konkrétní exekuci pro zisk bližších informací o ní, tato akce je zpoplatněna dalšími 60 korunami.

Příležitostí, kdy je záhodno CEE využít, existuje mnoho. Jako příklad lze uvést situaci, kdy chcete pronajmout byt novému nájemci. S ohledem na možné četné komplikace v případě, že se z takového člověka vyklube „chronický neplatič“, je vhodné si tuto osobu prověřit, kdy se takto staráte preventivně o svá práva a zároveň nikomu nezasahujete do soukromí. Dalšími vhodnými momenty pro pořízení výpisu mohou být třeba půjčka známému, koupě nemovité věci, ale třeba i nábor nového zaměstnance.

Související