Sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci celostátních policejních útvarů vyslechne některé státní zástupce, policisty, ministry i končícího ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa. Celkem půjde o 13 lidí, přičemž seznam schválený na pondělní úvodní schůzi nemusí být konečný. První výslechy se plánují na další zasedání komise, které se uskuteční ve čtvrtek 28. července. Členové komise se dohodli, že jejich následující zasedání budou neveřejná.

Před komisi předstoupí olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jeho náměstek Pavel Komár, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Komise pozve taky ministry vnitra a financí Milana Chovance a Andreje Babiše.

Z policistů mají vypovídat policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a bývalý ředitel protimafiánské policie Robert Šlachta, jenž kvůli reorganizaci odešel do civilu. K výslechu se dostaví taky Jiří Komárek z ostravské expozitury protimafiánského útvaru, který nařkl Tuhého z "brutálního" úniku informací z vyšetřování a čelí kvůli tomu trestnímu oznámení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Před komisi dále předstoupí ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild a šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. "Okruh osob nemusí být úplný," řekl před novináři předseda komise Pavel Blažek (ODS). Není vyloučeno, že komise si na základě výslechů dosud pozvaných vyžádá i slyšení dalších lidí.

Komise na pondělní úvodní schůzi zvolila rovněž místopředsedu, kterým se stal Martin Lank (Úsvit). Členové komise naopak odmítli návrh Bohuslava Chalupy z hnutí ANO, aby komise požádala o odklad zahájení reorganizace policie do doby skončení komisního vyšetřování. Závěrečnou zprávu má dát plénu k dispozici do konce října, změny v policii, které vyvolaly ostrý koaliční spor mezi ČSSD a hnutím ANO, začnou od srpna.

Související