Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek na jednání bezpečnostního výboru sněmovny navrhl na nového šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) jejího dlouholetého pracovníka Michala Koudelku. Nahradí Jiřího Langa, který požádal podle Sobotky na začátku června o odvolání. Lang i někteří členové výboru Koudelku na jednání podpořili.

Hlasování výboru o nominaci na šéfa české kontrarozvědky bylo jednohlasné napříč politickým spektrem. Jednotu ocenil jak Sobotka, tak Koudelka.

Po projednání ve výboru musí šéfa BIS jmenovat vláda, jednat o tom bude 27. července. Výměna na místě šéfa BIS by podle Sobotky mohla nastat v polovině srpna.

"Je to dlouholetý pracovník Bezpečnostní informační služby, navrhl jsem ho po zralé úvaze," řekl předseda vlády ke Koudelkovi s tím, že chce takto přispět k tomu, aby BIS nadále pracovala nestranně ve prospěch občanů České republiky.

Koudelka má podle něj dostatek profesních i osobních zkušeností pro to, aby mohl funkci ředitele BIS vykonávat.

Odcházející ředitel Lang označil Koudelku za úspěšného manažera, jako ředitel oddělení kontrašpionáže prý dosáhl výborných výsledků, o kterých by se ale veřejnost neměla dozvědět. Za Koudelku se zaručil.

"Udělám vše pro to, aby mezinárodně BIS neutrpěla," slíbil ještě Lang, kterému Sobotka děkoval za jeho práci. "Dobré časy máme za sebou, teď nás čekají jen nepříjemnosti," loučil se. 

Koudelka prohlásil, že si velmi cení a váží Langových slov. "Nastoupil jsem do služby v roce 1992 a téměř celou kariéru jsem sloužil v kontrašpionáži," prozradil a dodal, že by pod jeho vedením měla služba pracovat minimálně tak dobře jako za Langa.

"Chci, aby BIS byla apolitická," sdělil Koudelka, který za jednu z nejdůležitějších věcí považuje hledání nových pracovníků civilní kontrarozvědky. Ty chce najít po vzoru zahraničních tajných služeb třeba na veletrzích práce.

Bohuslav Sobotka dodal, že s končícím šéfem BIS Langem vede jednání o jeho další budoucnosti. Chtěl by, aby i nadále působil ve službách státu. 

Podle informací ČTK se Koudelka narodil v roce 1965. V jeho životopisu dále stojí, že absolvoval gymnázium v Praze, poté vystudoval stavební fakultu ČVUT.

Školu dokončil v roce 1989 a dva roky pracoval v Projektové a inženýrské organizaci kultury.

V dubnu 1991 odešel na vojnu a přesně o rok později nastoupil do Federální bezpečnostní informační služby, později Bezpečnostní informační služby. Od začátku roku 2006 pracuje v BIS na pozici ředitele odboru kontrašpionáže.

V kolonce kurzy má uvedené tři zpravodajské výcviky, dva ve Velké Británii a jeden v Kanadě. Jako jazykové znalosti uvádí anglický jazyk a ruský jazyk.

Na dotaz poslance Daniela Korteho z TOP 09, zda byl v KSČ, odpověděl Koudelka, že nikdy členem této strany nebyl.

Související