Plzeňská čtvrť Bezovka leží v památkové zóně, jejíž součástí je i zrekonstruovaná vila s několika byty. Právě jeden z těchto bytů si loni koupil ministr vnitra Milan Chovanec, a to za 3,1 milionu korun. Konkrétně koupil byt, který má 119 metrů čtverečních, jeho součástí je i třicet metrů velká terasa s výhledem do zahrady a dvě parkovací místa.

Podezřelé na celé věci je to, že na webu realitní kanceláře Spectro, která byty nabízí, je cena jednoho bytu necelých šest milionů korun. Navíc jedna z makléřek společnosti na dotaz MF Dnes, zda by bylo možné koupit v domě byt za tři miliony, odpověděla, že určitě ne. List zároveň upozornil, že čtyři realitní kanceláře nezávisle na sobě uvedly, že podobné byty jako Chovancův se v Plzni prodávají 1,5krát až 2krát dráž. 

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Pochybnosti vzbuzuje i to, že Chovanec vilu koupil od manželů Dajbychových, kteří mají firmu Dajbych, s níž se ucházejí o státní zakázky - od roku 1999 mají zakázky také od ministerstva vnitra, loni jim zakázky svěřil Hasičský záchranný sbor ČR a policie.

Manželé nechali původně starou vilu z roku 1930 opravit, místní mluví o tom, že rekonstrukce byla rozsáhlá a trvala minimálně tři čtvrtě roku. Když měl Petr Dajbych novinám vysvětlit podezřelé nízkou cenu za prodej, odpovídal neochotně a nakonec řekl, že byt byl asi levný proto, že nebyl úplně hotový.

Jiní kupovali za ještě nižší cenu, tvrdí Chovanec

Chovanec za vším vidí útok svého politického rivala, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který vlastní MF Dnes. Odmítá přitom, že by koupě jeho bytu měla něco společného se zakázkami pro firmu, Dajbycha údajně dříve ani neznal.

Chovanec poukazuje hlavně na to, že byt nebyl dokončený, o čemž se ale v prvním rozhovoru s novináři vůbec nezmínil. Na dotaz, proč byl byt tak levný, doslova řekl: "Je to cena v Plzni. Tak mi to levný nepřijde." 

V pátek dopoledne vydal prohlášení, ve kterém píše, že byt "koupil ve fázi dokončené hrubé stavby, nikoliv tedy jako hotový k obývání" a cena inzerovaná realitní kanceláři je zřejmě cena za kompletně dokončený byt ve vysokém standardu. Poukazuje také na to, že za obdobnou cenu, jakou platil on, byly rozprodané další dva byty z celkových čtyř. "Rovněž ty byly určeny k dalšímu dokončení a podle mých informací šlo v obou případech o nižší kupní cenu, než jsem platil já," hájí se druhý muž sociální demokracie. List však upozorňuje, že tyto byty jsou podstatně menší než Chovancův, a jejich majitelé navíc nemají podíl na pozemcích v zahradě u vily.

Jestli po něm budou chtít nějaké vysvětlení spolustraníci, není jasné, HN požádaly o stanovisko předsedu ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotku, stejně jako místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka a šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka. Ani jeden zatím na dotazy k této záležitosti nereagoval.

Související