Muž v bílém kimonu se na pódiu rozkračuje a bez hnutí se několik dlouhých okamžiků soustřeďuje; pak vyskočí, prudce máchne a loktem přesekne hromadu patnácti bílých stavebních desek Ytong. Borec se jmenuje Petr Hulinský a právě se stal českým rekordmanem v disciplíně přerážení.

Od této na filmu zachycené veřejné show uplynulo už šest let, během nichž silák a matador ČSSD Hulinský zažil kromě bouřlivého aplausu i pískot. Ve své druhé, politické disciplíně se stal vysokým činitelem pražského magistrátu, bez kterého se v hlavním městě nehnul ani list – ale pak přišel velký pád.

Kvůli podezření ze zneužití peněz pro postižené sportovce odstoupil Petr Hulinský v roce 2012 z funkce pražského šéfa ČSSD a přestal kandidovat do volených funkcí. Teď se jeho jméno na veřejnosti objevilo znovu – když vyšlo najevo, že z postu náměstka na ministerstvu školství přestupuje na post náměstka ministra vnitra. To vzbudilo zvědavost: proč je tenhle mistr bojového umění taekwondo navzdory špatné pověsti pro svou stranu tak nepostradatelným člověkem?

Sehnat, domluvit

"Jaké má pro nás kouzlo? To se ptejte těch, které okouzlil," říká do telefonu nový krajský předseda ČSSD v Praze Miloslav Ludvík na žádost o rozhovor. "Ne, mluvit se mi o něm nechce, nabídku nepřijímám, na shledanou."

Podobných reakcí najde člověk v ČSSD spoustu, jako by se nikdo moc nechtěl vůči Petru Hulinskému ani vymezit, ani ho pochválit. Lidé, kteří prošli politikou s Hulinským už od jeho začátků v roce 1993, kdy ve 23 letech vstoupil do ČSSD v Praze 10 a brzy dostal místní buňku na povel, ale vzpomínají, že jeho hlavní vlastností byla schopnost se s každým domluvit a ani ty, s nimiž se dostal do křížku, později neodmítnout, když něco potřebovali.

Třeba jim svým vlivem – to když se už dostal do vedení krajské pražské organizace ČSSD – pomohl do orgánů městských firem a na kandidátky nebo – když byli v osobních strázních – jim pomohl sehnat práci mimo politické kruhy.

I sekretářky, ke kterým se prý dokázal chovat velmi přísně, se mu, jak vyprávějí staří členové ČSSD, mohly svěřit, když měly potíže; to jim pak bez vyptávání pomohl zajistit třeba byt v Praze.


V novém Respektu 29/2016, který vychází v pondělí, dále najdete:Obálka R29

Reportáž: Když do Ostravy dorazí cirkus Colours

Petr Hulinský: 
proč sběratel skandálů míří na vnitro

Nová mánie:
svět chytá pokémony

Tráva pro všechny
Kdy vlna legalizace marihuany dorazí i k nám?

 


Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.