Odboráři budou požadovat, aby vláda od příštího roku zvýšila minimální mzdu na 11 500 korun. Odboráři chtějí také kompenzace pro horníky, kteří přijdou o práci na Mostecku. Své požadavky předložili na setkání ekonomických ministrů se sociálními partnery, kterého se účastnil i premiér Sobotka.

Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly bude o návrhu na zvýšení minimální mzdy jednat tripartita 25. července. Od ledna je minimální mzda 9900 korun.

Středula upozornil, že na Slovensku souhlasili zaměstnavatelé s nárůstem minimální mzdy v přepočtu na zhruba 11 600 korun. Podle šéfa odborů je potřebné, aby se minimální mzda dostala na úroveň 40 procent průměrné mzdy. "Jednání tripartity 25. července bude hodně veselé. Obávám se, že to ovšem nedopadne," uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve oznámil, že ministerstvo práce připravuje návrh zvýšení minimální mzdy na 11 tisíc korun. Proti takovému zvýšení minimální mzdy je ovšem Svaz průmyslu a dopravy. Podle zaměstnavatelů je reálné zvýšení minimální mzdy o 600 nebo 700 korun.

Odbory i zaměstnavatelé požadují i kompenzace pro horníky, kteří přijdou o práci na Mostecku v souvislosti s útlumem těžby v lomu ČSA. Podle Josefa Středuly nejlépe takové, jaké dostanou horníci propuštění z těžební společnosti OKD.

O rozšíření příspěvků pro propuštěné horníky, které už kabinet slíbil zaměstnancům těžební společnosti OKD, na Mostecko ve vládě nepanuje shoda. Proti plánu avizovanému premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je ministr financí Andrej Babiš (ANO). Kabinet se bude kompenzacemi zabývat na posledním zasedání před vládní dovolenou 27. července.

"Požadujeme se zaměstnavateli, aby se vláda postavila čelem a kompenzace vyřešila co nejlépe, tak jak to bylo v případě OKD," řekl Středula po jednání novinářům. Horníci na Mostecku budou po rozhodnutí vlády neprolomit limity těžby podle odborů dlouhodobě bez práce a kompenzace odpovídají vážnosti situace obzvlášť proto, že Ústecký kraj má největší nezaměstnanost.

Babiš v neděli řekl, že je zásadně proti. "Nevidím důvod kompenzovat penězi daňových poplatníků soukromou firmu, když ta firma vydělává miliardy a platí nízké poplatky za uhlí, které patří státu," uvedl. Podotkl, že pokud má ČSSD nějakou dohodu s miliardářem Pavlem Tykačem za kompenzaci za neprolomení limitů v lomu ČSA, budou ministři za ANO ve vládě určitě přehlasováni. Podle Severní energetické, kterou ovládá Tykač, se postupný útlum dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se mohla týkat asi 1900 lidí.

Vláda v květnu schválila příspěvky až 8000 korun měsíčně pro pracovníky černouhelné firmy OKD z Moravskoslezského kraje, a to na tři měsíce až pět let podle odpracované doby a věku pracovníka. Sobotka slíbil příspěvky během své nedávné návštěvy Ústeckého kraje.