Vstříc olympijským hrám v Rio de Janeiru sestavil tým Česko v datech zajímavé statistiky pro českou účast. V přepočtu medailí na 100 tisíc obyvatel je Česko těsně za Slovenskem. Statistiky sahají i dále do minulosti. Československo například vyhrálo i bronz za sochu Odysseus nebo stříbro za Sukův slavnostní sokolský pochod V nový život. Od prvních moderních her uplynulo 120 let a mnohé disciplíny zmizely a jiné přibyly.

Letos se na 36 sportovištích utká více než pět tisíc sportovců o 306 sad medailí. Českou republiku bude reprezentovat 106 sportovců, jejichž seznam do Brazílie odeslal národní olympijský výbor ČOV. To je nejnižší počet v historii samostatné země. Nejpočetnější delegaci mělo Česko v Aténách roku 2004, kdy jich bylo 142.

Za celé Československo byla nejpočetnější výprava do Moskvy v roce 1980, kdy soutěžilo 211 tuzemských sportovců. V době největší hospodářské krize ve 30. letech minulého století, roku 1932 v americkém Los Angeles naopak Československo reprezentovalo pouze sedm vyvolených. Ti přivezli čtyři medaile, což je v porovnaní se 14 medailemi získanými dvěma stovkami sportovců z Moskvy obdivuhodný výkon. Hry v Los Angeles měly obecně nejnižší počet účastníků od roku 1904, země šetřily své finanční prostředky, co nejvíce to bylo možné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.