Cena, za kterou ministr vnitra Milan Chovanec koupil byt v Plzni, podle předchozích majitelů rozhodně nebyla přehnaně nízká. "Všechny tři byty byly prodány ve stadiu hrubé stavby, čili nedokončené a nevybavené. Za žádný jsme nedostali víc než od ministra Chovance, a to jeho byt je situován v přízemí," píší manželé Dajbychovi v tiskovém prohlášení.

Jako důkaz uvádějí odhad ceny jiného bytu ve stejném domě, který banka ocenila na 3,5 milionu korun. Ten byl oproti Chovancovu bytu o něco menší, ale byl kompletně dokončen a vybaven. Ministr vnitra za byt dal přes 3 miliony korun.

Firma Dajbych, která provozuje autosalon, dále vylučuje, že by prodejem bytu získala nějaké výhody ve výběrových řízeních. Je v nich podle svých slov úspěšná proto, že "nabízí hodnotné vozy a výborný servis a dokáže připravit i speciální vozy na míru". Zakázky pro ministerstvo vnitra navíc pro autosalon představují jen 1,3 procenta všech prodejů.

Ministr Milan Chovanec (ČSSD) koupil byt v plzeňské čtvrti Bezovka za 3,1 milionu korun, ačkoli realitní kancelář byty v tomto domě nabízí za necelých šest milionů. Podezřelé podle MF DNES, která s informací přišla, bylo i to, že byt koupil právě od manželů Dajbychových, kteří se od roku 1999 ucházejí o státní zakázky, včetně těch na ministerstvu vnitra.

Ministr Chovanec okamžitě odmítl, že by jeho koupě bytu měla něco společného se zakázkami pro firmu Dajbych, kterou prý ani nezná. Cena za byt se ministrovi zdá adekvátní vzhledem k tomu, že ho koupil ve fázi dokončené hrubé stavby. "Je to cena v Plzni. Tak mi to levný nepřijde," řekl deníku v minulém týdnu Chovanec.

Ministr Chovanec za celou kauzou vidí útok svého politického rivala, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který vlastní MF Dnes.

Související