Premiér Bohuslav Sobotka se během své návštěvy Plzeňského kraje zajímal o širokou škálu témat počínaje situací v tamním průmyslu a konče platy policistů, učitelů a zdravotníků. Těm řekl, že kromě platů musí vláda posílit také investice ve zdravotnictví. Premiér si našel čas i na debatu s hasiči v divadle v Dobřanech. Během návštěvy mu asistovali ministři vnitra Milan Chovanec a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Návštěvu začal Sobotka spolu s Chovancem v podniku Kion Stříbro, což je nová výrobní společnost v průmyslové zóně Panattoni Park v Ostrově u Stříbra. Továrnu na vysokozdvižné vozíky premiér označil za čítankový příklad úspěšné investice v České republice. "Vzniklo tady 150 pracovních míst, a to i díky investiční pobídce od státu v podobě slevy na dani, která bude v následujících letech činit 60 milionů korun," uvedl Sobotka po prohlídce závodu.

Podle ředitele podniku Kion Radka Čermáka však má nový zaměstnavatel spíše opačný problém, než je vytvoření nových pracovních míst. "Je nízká nezaměstnanost a stále chybí technické pozice. Proto jsme se s panem premiérem bavili také o možnostech vzdělávání, aby se situace zlepšila," uvedl výkonný ředitel Kionu.

Během dalších setkání v Plzeňském kraji, na policejním ředitelství a ve dvou fakultních nemocnicích, už byla řeč také o penězích, zejména těch, které tečou ze státního rozpočtu. Sobotka slíbil dostatečné prostředky jak pro vedení krajské policie, tak i pro obě nemocnice. Zároveň pochválil plzeňské policisty za úspěchy v boji s kriminalitou.

"Dnes a denně se ukazuje, že bylo velmi dobře, když vláda změnila bezpečnostní politiku a rozhodla, že to bude jedna z rozpočtových priorit," řekl premiér a slíbil, že i v příštím rozpočtovém období bude usilovat o zajištění dostatku peněz na bezpečnost.

Krajský policejní ředitel Pavel Krákora měl stejné starosti jako ředitel Kionu – nedostatek lidí. "Prioritou je pro nás doplnění tabulkových stavů, momentálně můžeme přijmout 89 policistů," řekl Krákora. Sobotka ještě vyzdvihl, že vláda schválila zvýšení platu policistů pro příští rok, a zdůraznil, že se to týká také učitelů, zdravotníků a dalších státních zaměstnanců.

Na finanční přísliby došlo i ve Fakultní nemocnici Plzeň-Lochotín, kde ministra Chovance v premiérově doprovodu vystřídal Svatopluk Němeček. "Zdravotnictví je pod tlakem a je řada faktorů, které zvyšují napětí. Je potřeba mít dostatek kvalitních lékařů a sester. Chceme proto vyslat výrazný signál a tím bude zvýšení tarifních platů lékařů a sester o deset procent," uvedl Sobotka před novináři a zaměstnanci nemocnice. Nezůstalo ale jen u platů, premiér řekl, že vláda musí také posílit investice do zdravotnictví, zejména peníze na investiční rozvoj a podporu přístrojové modernizace.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Němeček poděkoval zaměstnancům FN Plzeň za práci, kterou odvádějí. "Dělá se tady výborná medicína a má výborné ekonomické výsledky. Je to důkaz toho, jak kvalitně je nemocnice řízena," pochválil ředitele nemocnice.

"To, kde jsme, je díky tomu, že máme špičkové týmy odborníků, v některých oborech jsme na evropské úrovni, například v péči o dětské onkologické pacienty. Jsem moc rád, že máme podporu vlády," řekl ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Do ospalého, uprostřed prázdnin vylidněného městečka Stod pak Sobotka příliš rozruchu nevnesl. O návštěvě premiéra původně nevěděl ani starosta Jiří Vlk, alespoň ne oficiální cestou. "Jinak jsem se před chvílí samozřejmě dozvěděl, že jede do naší nemocnice, je to krajská nemocnice, kde byla některá oddělení na zavření, ale teď se do ní hodně investovalo, jsou tam nové sály nebo CT," řekl starosta.

Související