Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková bude letos na podzim kandidovat do Senátu jako nestraník za hnutí Úsvit – Národní koalice. O senátorské křeslo se bude ucházet v obvodu Ostrava-město. Oznámila to na úterní tiskové konferenci Úsvitu ve sněmovně. V případě svého zvolení je připravena ukončit své působení v čele ERÚ.

Vitáskovou už dříve poslal Krajský soud v Brně na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Vitásková vinu popírá a celou kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný.

Vitásková v úterý prohlásila, že ji senátorská imunita nezajímá, protože nic nezákonného neprovedla. "V žádném případě nebudu žádat Senát, aby mě nevydal," prohlásila. Ujistila, že pokud bude zvolena, bude postupovat tak, jak zákon předsedovi ERÚ ukládá.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Řekla, že je ochotna předčasně ukončit svůj mandát. Podle energetického zákona je funkce předsedy ERÚ neslučitelná s funkcí poslance, senátora, soudce, státního zástupce, člena vlády či jinou funkcí ve veřejné správě nebo s členstvím v politické straně či politickém hnutí. Vitásková také uvedla, že do politické strany vstoupit nemíní.

"Paní předsedkyně Alena Vitásková nepatří do kriminálu, ale do Senátu," prohlásil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Řekl také, že Úsvit ctí presumpci neviny.

Související