Lidem, kteří si ke starobní penzi přivydělávají, nelze kromě příjmů z práce zdaňovat také jejich důchod. Rozhodl o tom Ústavní soud, který tak vyhověl návrhu sedmnácti senátorů na zrušení příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů.

Zdanění důchodu pouze lidem, kteří si k němu vydělají více než 840 tisíc korun ročně, je podle Ústavního soudu diskriminační oproti ostatním penzistům. Soudci uvedli, že samotné zdanění důchodů nepovažují za protiústavní, ale vadí jim rozdílné zacházení se dvěma skupinami, přičemž rozlišujícím znakem je pouze výše dalšího příjmu.

V praxi si takto vysokou částku – téměř trojnásobek průměrné mzdy – vydělají zhruba jen dva tisíce penzistů, často jde o podnikatele, takzvaná svobodná povolání nebo důchodce s příjmy z pronájmu.

Soudem zrušený paragraf zákona o daních z příjmů přestane platit ihned po zveřejnění nálezu ve Sbírce zákonů, což by mělo být za pár dnů. Vysoké příjmy za letošní rok tak už nebude potřeba danit.

Strop 840 tisíc korun pro ostatní příjmy (nad tuto částku se už daní) platí od roku 2015. Vláda se tím vrátila k systému, který platil do roku 2012 a dočasně "zmizel" v souvislosti se zrušením základní daňové slevy pro pracující důchodce.

V mezidobí mělo místo tohoto stropu platit jiné úsporné opatření prosazené vládou Petra Nečase, podle něhož si všichni pracující důchodci nemohli odečítat základní daňovou slevu (až 24 840 korun ročně). Ústavní soud nicméně už dříve toto omezení zrušil a slevu lidem "vrátil" i pro příjmy za roky 2014 a 2013.

Naprostá většina důchodů je od daně osvobozena – nezávisle na ostatních příjmech se daní pouze část penze přesahující případně 36násobek minimální mzdy ročně, letos jde tedy o důchody nad 29 700 korun měsíčně.

Ústavní soud zmínil modelový příklad, kdy dva důchodci mají shodnou starobní penzi dosahující 36násobku minimální mzdy, přičemž výše jejich jiných příjmů se liší pouze "o korunu" (jeden bude mít příjmy ve výši 840 000 korun, druhý jen minimálně vyšší). Jejich daňová zátěž by se podle nynějších pravidel lišila více než o 53 tisíc korun.

Související