Policisté ve středu dopoledne zastřelili dlužníka, který v Ostravě-Hrušově při soudním vystěhování postřelil exekutora a ženu, která jej jako nezúčastněná osoba při exekuci doprovázela. Policisté, kteří u vystěhování zajišťovali bezpečnost, střelbu opětovali a muže zastřelili, řekl náměstek krajského policejního ředitele Radim Wita. Oba zranění jsou mimo ohrožení života.

"Zneškodnili ho služební zbraní," řekl Wita. Podle něj dlužník střílel z dlouhé střelné zbraně. Podle informací ze samopalu, pravděpodobně nelegálně drženou zbraní. Policisté mají informace, že by střelec mohl mít i další nelegálně držené zbraně. Nyní je hledají. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle mluvčího moravskoslezských záchranářů Ladislava Langa zranění utrpěli jednapadesátiletý muž a sedmatřicetiletá žena. Utrpěli každý jedno zranění na noze, přesněji v oblasti bérce. Oba zranění jsou mimo ohrožení života. Policie pátrá po dalším muži, který byl v domě a z místa utekl. Jde pravděpodobně o syna mrtvého. Mohl by být ozbrojený.

"Převezeni byli na urgentní příjem Fakultní nemocnice Ostrava. Jejich stav záchranáři hodnotí jako středně těžký až závažný, nebyli ale v bezprostředním ohrožení života," uvedl Lang.

Náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal z Fakultní nemocnice Ostrava kolem poledne řekl, že oba zranění jsou na operačním sále. "U té ženy jde o lehké zranění, tam je předpoklad, že po tom ošetření půjde na standardní oddělení traumacentra. U muže je zranění vážnější, ale ne život ohrožující," uvedl Srovnal. Muž tak bude na jednotce intenzivní péče.

Podle dosavadních informací byl zastřelený dlužník policista. Ani toto ale Wita nechtěl potvrdit. "V současné době probíhají úkony trestního řízení. K osobě pachatele se nebudeme vyjadřovat," řekl. Zda šlo o policistu, nepotvrdila ani žena bydlící nedaleko místa střelby. "Znala jsem jeho přítelkyni. Ta údajně o exekuci vůbec nevěděla," řekla třiapadesátiletá Jindřiška Bitová. Podle ní byl zastřelený konfliktní člověk. "Neměl rád lidi, s každým se jenom přel," uvedla.

Tiskový mluvčí Exekutorské komory ČR Petr Vorlíček řekl, že s konflikty se exekutoři setkávají poměrně často, i když ne s takovými následky. "Vykonavatelé, kteří chodí po exekucích do domácností, mají zaměstnání, řekněme, velmi neoblíbené a lidmi nepříliš ceněné," uvedl Vorlíček.

Podle exekutora Petra Kučery, který je zmocněncem petičního výboru Petice proti snížení exekutorského tarifu, jsou zaměstnanci soudních exekutorů zděšeni brutalitou útočníka. "Vzhledem k připravované likvidační vyhlášce ministerstva spravedlnosti o snížení tarifu, kterou dojde ke snížení mezd zaměstnanců a k propouštění, nechtějí zaměstnanci riskovat své zdraví a životy," uvedl ve středu v reakci na střelbu v Ostravě Kučera.

Podle něj zaměstnanci soudních exekutorů žádají, aby byla připravovaná vyhláška o snížení tarifu okamžitě vzata zpět z připomínkového řízení a aby byla okamžitě zajištěna ochrana činnosti zaměstnanců a příprava legislativních opatření ke zvýšení bezpečnosti zaměstnanců. Petiční výbor zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým zastřeleného dlužníka a vyjádřil přání brzkého uzdravení pro postřelené.

V současnosti činí tarifní odměna 15 procent z vymáhané částky u pohledávek do tří milionů korun. Ministerstvo navrhuje zavést nové pásmo u pohledávek do 50 000 korun, kde by se odměna snížila o třetinu, tedy na deset procent. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce také snížit minimální odměnu exekutora z 3000 na 2000 korun.

Související