Vojenské převraty jsou jen zřídkakdy dobré pro obchod, ovšem přinejmenším jeden sektor turecké ekonomiky zažívá po nezdařené vzpouře části armády zlaté časy. Těmi, kdo vydělali, jsou prodavači a výrobci státních vlajek.

Výroba vlajek jede naplno, aby se vyrovnala s náporem poptávky od vlasteneckých Turků poté, co se v pátek večer jedna část ozbrojených sil pokusila svrhnout prezidenta Tayyipa Erdogana a jeho vládu.

Puč se rychle zhroutil, ovšem Erdogan vyzval lid, aby vyrazil do ulic a dal tak najevo podporu jeho vládě. Obvinil stárnoucího muslimského duchovního žijícího v USA, že zosnoval převrat, a následně rozjel masové čistky v armádě, policii a dalších státních institucích s cílem zbavit se domnělých sympatizantů pučistů.

Trh pro 10 milionů vlajek

"Od prvního dne se prodalo zhruba milion a půl vlajek. Očekávám, že dalších pět milionů se prodá v následujících dnech," říká Orkun Altier, jemuž patří firma na výrobu vlajek Gozde Bayrak (Bayrak je turecké slovo pro vlajku, pozn. red.).

"Učitelé, kováři, obsluha v jídelnách, všichni teď chtějí vlajky. Už ani nemám vlajku pro sebe, kterou bych vyvěsil v mém vlastním domě," říká.

V osmdesátimilionovém Turecku se během následujících pár dní prodá až 10 milionů vlajek, očekávají zástupci výrobců. Jde prý o největší poptávku od památného postupu tureckého fotbalového týmu do semifinále mistrovství světa v roce 2002.

Dokonce i za klidnějších časů je turecká vlajka – bílá hvězda a půlměsíc na červeném pozadí reprezentujícím krev mučedníků – v této hrdé zemi plné vlastenců velmi ctěna. Je trestné ji poškodit, roztrhat či jakkoli znevážit.

Od tří lir za kus

"Měli jsme vlajek docela slušnou zásobu, ale všechny už jsou pryč. Rozjeli jsme znovu výrobu. Poptávka je obrovská. Naše veřejnost je opravdu v tomto bodě velmi citlivá," řekl zpravodaji agentury Reuters Selahattin Afsar z firmy Karanfil Bayrak, která vlajky vyrábí v západotureckém městě Bursa.

"V noci pokusu o převrat jsem byl kvůli své vlasti tak nešťastný, že jsem na prodej vlajek ani nepomyslel, ačkoli jsem jich měl spoustu," říká.

Nyní je možné vidět vlající vlajky na ještě větším počtu budov a aut, než bylo běžné před pokusem o puč. Dají se koupit už za tři liry, tedy za méně než 25 korun.

"Zvýšili jsme produkci, ale to bude znát až po nějakém čase," říká majitel Aybayrak Izzet Adar, kterého výroba vlajek živí už 25 let. "Výrobní postup v naší továrně je takový, že vlajka je hotová za dva až tři dny," říká. "Prakticky každý v Turecku chce vlajky."