Zpochybnění vzájemné vojenské pomoci členských států Severoatlantické aliance (NATO) je nebezpečná myšlenka, sdělil ve čtvrtek český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump v rozhovoru pro list The New York Times uvedl, že pokud se stane prezidentem, USA možná nepomohou některým členům NATO, pokud budou napadeni Ruskem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na to ve Varšavě zdůraznil zájem celé Visegrádské skupiny (V4) na stabilitě NATO.

 

V klíčovém pátém článku zakládající smlouvy NATO, podepsané ve Washingtonu, se říká, že útok na jeden členský stát aliance je útokem na všechny. Republikánský kandidát na amerického prezidenta Trump ale prohlásil, že by v případě napadení zohlednil, jak daná země alianci přispívá. Přitom pátý článek byl aktivován pouze jednou právě Spojenými státy po teroristických útocích 11. září 2001, na což poukázal i Zaorálek.

"Jedenácté září ukázalo, že závazek společné obrany funguje na obě strany. Vytváření dodatečných kritérií pro poskytnutí vojenské pomoci nad rámec Washingtonské smlouvy je velmi nešťastná a nebezpečná idea. Vlastně to znamená pohřbení Washingtonské smlouvy," sdělil.

Zároveň ale uvedl, že každý americký prezident má právo ve spolupráci s Kongresem USA definovat vlastní zahraniční politiku. "Pevně věřím, že USA i v budoucnu budou naším klíčovým spojencem v NATO," prohlásil Zaorálek. "Zajišťování společné obrany není jen v zájmu nás Evropanů, ale i v zájmu USA. Ve 20. století opustily USA Evropu dvakrát a pokaždé se musely nakonec do ní vrátit, ovšem s mnohem většími náklady a oběťmi. Žijeme společný příběh a neměli bychom na to nikdy zapomenout," doplnil.

Český premiér Sobotka řekl v reakci na Trumpovo vyjádření po setkání V4 v Polsku, že dobré fungování NATO je založeno mimo jiné na velmi silném transatlantickém partnerství. "Jsem rád, že Velká Británie, i když se její občané rozhodli pro vystoupení z Evropské unie, potvrdila, že chce zůstat součástí NATO. A očekávám také, že ať ve Spojených státech vyhraje kterýkoliv z kandidátů na prezidenta, rovněž Spojené státy zůstanou spolehlivým partnerem v rámci Severoatlantické aliance," uvedl.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v České televizi řekl, že Trumpa chápe. "Přestože ta formulace není příliš šťastná, má svoje ratio. Výdaje drtivé většiny zemí nedosahují částky, kterou mají v NATO dávat. Takže se nedivím, že Američané, kteří dávají podstatnou část rozpočtu na obranu a krvácejí za ostatní, mají pocit, že ti ostatní jsou černí pasažéři," prohlásil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pobaltské republiky o spojenectví nepochybují

Pobaltské republiky i přes výroky republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který zpochybnil jistotu americké pomoci v případě ruské agrese, nepochybují o americkém spojenectví. Informovala o tom agentura DPA. Trump v rozhovoru s listem The New York Times řekl, že rozhodnutí o ochraně Pobaltí by záleželo na tom, do jaké míry tyto státy dodržují své spojenecké závazky.

"Americe důvěřujeme, ať již je prezidentem kdokoliv," řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová s tím, že Washington vždy bránil státy, které čelily napadení, a že tak bude činit i nadále. "Víme, že Amerika je naším nejdůležitějším partnerem," dodala.