Třiatřicetiletá žena, která ve čtvrtek zabila jinou ženu v pražském obchodním centru na Andělu, byla pacientkou bohnické léčebny. Podle policie ji z ní propustili v den vraždy. "Její léčbu nenařídil soud, o propuštění tedy nerozhodoval soud, ale lékaři," řekl ředitel bohnické léčebny Martin Hollý. V pátek policie ženu obvinila z vraždy. Hrozí jí nejmírnějšího paragrafu deset až 18 let vězení.

"Detektivové prošetřováním případu zjistili, že třiatřicetiletá žena byla v den vraždy propuštěna z psychiatrické léčebny. O několik hodin později si ve smíchovském nákupním centru vyhlédla zcela náhodou oběť, kterou se rozhodla usmrtit několika ranami nožem. Vražednou zbraň si žena opatřila přímo v obchodě," uvedla mluvčí pražské policie Iveta Martínková. Nyní je žana v policejní cele.

Ředitel bohnické léčebny Martin Hollý v prohlášení uvedl, že pacientka byla propuštěna ve stabilizovaném stavu, s nastaveným užíváním léků a při "plném vnímání reálného světa". Nad případem vyjádřil lítost. "Nicméně v případě dříve léčených nebo zdravých lidí nelze nikdy garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity k ostatním lidem ve společnosti," napsal.

Čtvrteční incident se stal krátce po 14:00 v prostorách prodejny Tesco. Policisté následně část prodejny uzavřeli, údajnou útočnici později z místa odvezli.

Podobný útok o 14 dní dříve

Stejná žena přitom útočila už zhruba o čtrnáct dní dříve v kavárně v Praze 5. Na toaletách si sundala tričko a pokusila se jím uškrtit zákaznici. "Triko jí hodila zezadu přes hlavu," řekla serveru pracovnice kavárny. Napadená zákaznice byla v šoku, ale zranění neutrpěla. Údajně se jí podařilo mezi svůj krk a škrtící tričko vsunout ruku. Podle svědků útočnice přiznala, že už dlouho chce někoho zabít.

Zatímco se personál a kamarádky zajímaly o přepadenou ženu, útočnice se podle svědkyně v klidu odebrala zpět ke svému stolku. Oblékla si tričko a pokračovala v konzumaci. "Kolega k ní přišel a zeptal se jí, zda ví, že právě někoho škrtila, a proč to udělala. Řekla mu, že to je přece normální," řekla iDnes.cz svědkyně.

Podle vyjádření ředitele bohnické léčebny Hollého pro televizi Nova o tomto předchozím útoku psychiatři neměli informaci. 

Obviněná pracovala od dubna 2014 do září 2015 jako sestra a poté jako sanitářka v Nemocnici Na Bulovce v Praze, řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek. Během pracovního poměru neměla žádné kázeňské ani pracovní prohřešky, dodal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Personál i kamarádky oběti tehdy zavolaly policii, té se útočnice údajně přiznala, že byla dříve znásilňována, a tak chce nyní také znásilňovat a vraždit.

"Policie dne 5. července vyjížděla k zásahu do kavárny na pražském Újezdu. Útočníkem byla osoba spojená s včerejší vraždou na Andělu. Zásah je nyní předmětem šetření. Vzhledem k psychickému stavu obviněné ji nyní policie navrhla umístit zpět do léčebny. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme říci žádné další informace," potvrdila HN policejní mluvčí Martínková.

Kontrola v Bohnicích

Postup Psychiatrické nemocnice Bohnice prošetří tříčlenný kontrolní tým. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček do něj jmenoval svého náměstka Petra Landu, ředitelku odboru zdravotních služeb Martinu Novotnou a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla. Sdělilo to ministerstvo v tiskové zprávě. 

Související