Žena, která ve čtvrtek jen několik hodin po odchodu z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích vraždila v supermarketu, byla agresivní i během své léčby. Uvádějí to někteří jiní pacienti a agresivní chování nepopřel ani ředitel nemocnice Martin Hollý.

Vedení léčebny ale přitom bezprostředně po tragickém incidentu uvedlo, že žena byla stabilizovaná a vnímala realitu. Navzdory tomu, že pacientka z ústavu utekla pár hodin před tím, než měla být oficiálně propuštěna.

Ředitel nemocnice Hollý tvrdí, že agresivita pacientky není důvodem k trvalé hospitalizaci, a to ani když se její nebezpečné chování nemění. "To, že je někdo agresivní, může, ale nemusí být dáno nemocí. Psychiatrům je však vnucováno, že by si měli poradit se všemi agresivními lidmi. My však nemůžeme nikoho zbavovat jeho vůle a rozhodnutí," uvedl Hollý.

Podle něj bylo propuštění nebezpečné osoby v pořádku, byť vedení nemocnice hodlá toto rozhodnutí ještě prověřit společně s externím psychologem. "Intenzivně se tomu věnujeme, zatím však nemám důvod měnit něco na současných pravidlech, přestože se stala tragická událost," dodal ředitel.

Hollého náměstek a zároveň primář inkriminovaného oddělení Marek Páv říká, že pokud na nebezpečného člověka neplatí žádná léčba, nemá v psychiatrické léčebně co dělat. "Pacient musí být bezprostředně nebezpečný. Pokud jeho stav trvá roky a nemění se, nemáme důvody k hospitalizaci," řekl Páv. 

Podle něj není možné ani informovat policii, že brány ústavu opouští nebezpečný člověk. "Nemůžeme nikomu poskytovat informace o našich pacientech," uvedl.

Proč nekonala policie? 

Páv navíc poukázal na incident, který jejich nebezpečná pacientka způsobila 5. července v kavárně v Hellichově ulici. Tam napadla zákaznici a začala ji škrtit. Tady se ještě tragédii podařilo zabránit. Napadená žena nebyla nijak zraněna, pouze byla z incidentu vyděšená.

"Můžeme potvrdit, že jsme ten den v půl šesté odpoledne odváželi z kavárny v Hellichově ulici ženu, která se dopustila napadení. Odtud byla převezena do léčebny v Bohnicích," řekl tiskový mluvčí pražské záchranné služby Matěj Hříbal. Potvrdil také, že napadená žena nebyla nijak zraněna, pouze byla z incidentu vyděšená.

Primář Páv však poukázal na to, že už tady měla lépe zasáhnout policie, ne lékaři. "Proč nekonala policie? Proč to máme být my, kdo chrání lidi před agresivními násilníky?" ptá se. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Policie se k incidentu příliš vyjádřit nechce. "Zásah je nyní předmětem šetření. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme říci žádné další informace," uvedla policejní mluvčí Iveta Martínková.

Případem se už zabývá také ministerská inspekce, kterou vede náměstek Petr Landa. Dalšími členy skupiny jsou ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl a ředitelka Odboru zdravotních služeb ministerstva Martina Novotná. Úkolem týmu je shromáždit informace právě od bohnické léčebny.

"Zatím nemá cenu předjímat výsledek. Není to běžná událost, proto je naším úkolem shromáždit maximum informací a provést jejich analýzu," uvedl Landa.

Související