Konec levných učitelů – hlásala kampaň školských odborářů za desetiprocentní zvýšení platů učitelům. Ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) se nakonec podařilo vyjednat pouze osm procent, zato ale s příjemným bonusem – peníze učitelům na výplatních páskách nepřibudou až od ledna, jak bylo původně plánováno, ale už od září.

"Jsem ráda, že se nám podařilo prosadit, že skutečně vzroste ohodnocení učitelů a ostatních pracovníků ve školství už od 1. září. V případě pedagogických pracovníků je to zvýšení o zhruba dva až dva a půl tisíce korun, podle toho, v jaké platové třídě je učitel zařazen. U nepedagogických pracovníků je to 700 korun v průměru," uvedla ministryně Valachová.

Dalším krokem bude výplata podle úspěchů, ne podle tabulek

Valachová slíbila, že tím změny v učitelských platech nekončí. "Budeme se snažit přilákat mladé lidi do školství. Platy by jim měly stoupat po dvou letech ve školství, nyní tuto možnost mají až po šesti letech," doplnila Valachová s tím, že dalším krokem bude zavedení kariérního řádu – tedy úplně nového systému hodnocení učitelů, kde bude záležet na tom, jak dobrý učitel je, ne na počtu let, které už před tabulí strávil.

Návrh novely zákona, který kariérní řád učitelů zavádí, by vláda měla projednávat v září.

Učitelé měli původně dostat přidáno až od ledna příštího roku, minulý týden ale vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím, že "peníze našel už teď".

Peníze půjdou i za učiteli na vysokých školách

Celkově i s netarifními složkami platu, jako jsou příplatky a odměny, by učitelky a učitelé v mateřských školách mohli dostat zhruba o 2000 korun víc, na základních školách o 2300 korun víc a na středních školách pak o 2400 korun víc. Asistenti pedagogů by mohli mít od září 1340 korun navíc.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Peníze navíc se našly i pro vysoké školy, které velmi lobbovaly za to, aby dostaly 260 milionů korun, kterých se jim ve stávajícím rozpočtu MŠMT nedostávalo.

"Doufám, že se nám podaří pořádně zajistit, že těchto 260 milionů korun skutečně bude mířit směrem k podpoře pedagogů na vysokých školách a dojde k navrácení osobních příplatků, které byly kráceny v prvním čtvrtletí tohoto roku zejména na některých fakultách. Velmi často se jednalo o fakulty filozofické či pedagogické, tedy ty, které připravují budoucí učitele," uvedla Valachová.

Související